Автоматска пушка: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
PNG
[проверена преработка][проверена преработка]
(поправки)
(PNG)
[[Податотека:M4A1-CQBR.jpgpng|мини|М4 карабин]]
[[Податотека:AUG A1 508mm 04.jpg|мини|Штаер АУГ]]
'''Автоматска пушка''' или јуришна пушка е автоматско оружје со голема внатрешна моќ, голем капацитет и мала тежина. Дејствува единачно или автоматски. Кај некои модели освен овие два начини на дејствување, има и трет: краток рафал.
13

уредувања