Козлуќој (Драмско): Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 4 месеци
с
→‎Историја: Јазично подобрување, replaced: прекрстен → преименуван
[проверена преработка][проверена преработка]
(Rescuing 3 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
с (→‎Историја: Јазично подобрување, replaced: прекрстен → преименуван)
 
По крајот на [[Балканските војни]], селото било вклучено во составот на [[Грција]]. По потпишувањето на [[Лозански договор|Лозанскиот договор]] во [[1923]] година помеѓу [[Република Турција]] и [[Република Грција]], во селото се населиле грчки бегалци од Анадолија додека муслиманското население ги напуштило своите домови.
 
Во [[1927]] година, селото било прекрстенопреименувано во Платанија.<ref>{{Наведена мрежна страница |url=http://www.freewebs.com/onoma/met.htm |title=Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971 |accessdate=2012-06-30 |archive-date=2012-06-30 |archive-url=https://archive.is/20120630054156/www.freewebs.com/onoma/met.htm |url-status=live }}</ref>
 
== Демографија ==