Демирџојани: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 3 месеци
с
→‎Отоманско Царство: Јазично подобрување, replaced: прекрстен → преименуван
(Rescuing 2 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
с (→‎Отоманско Царство: Јазично подобрување, replaced: прекрстен → преименуван)
 
Според [[Договор од Лозана (1923)|Лозанскиот договор]] потпишан помеѓу [[Република Турција]] и [[Република Грција]], во селото било населено грчко население од [[Турција]], додека муслиманското население ги напуштило своите домови.
 
Во [[1927]] година, селото било прекрстенопреименувано во Перистерија<ref>{{Наведена мрежна страница |url=http://www.freewebs.com/onoma/met.htm |title=Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971 |accessdate=2012-06-30 |archive-date=2012-06-30 |archive-url=https://archive.is/20120630054156/www.freewebs.com/onoma/met.htm |url-status=live }}</ref>.
 
== Демографија==