Нил Армстронг: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 6 месеци
Одбиена последната промена (од 185.100.244.232) и ја поврати преработката 4685098 на Andrew012p
[непроверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Отповикано Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
(Одбиена последната промена (од 185.100.244.232) и ја поврати преработката 4685098 на Andrew012p)
Ознака: Рачно отповикување
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Neil Armstrong pose.jpg|thumb|right]]
'''Нил Армстронг''' ([[Англиски јазик|англиски]]: ''Neil Armstrong''; {{роден на|5|август|1930}} — {{починал на|25|август|20222012}}) — првиот [[космонаут]] кој стапнал на [[Месечина]]та. Пред да стане астронаут, тој бил пилот на морнарицата (1949) и учествувал во Корејската војна (1950 — 1953). Во животот направил 78 борбени летови.
Инаку, Нил бил командант на Аполо 11 мисијата и станал првиот човек кој стапна на Месечината на 20 јули 1969 година.
 
4.449

уредувања