Водна детелина: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2.815 бајти ,  пред 1 година
с
Отповикани уредувањата на Mila Kliment (разговор), враќајќи на последната преработка на Addbot
[непроверена преработка][проверена преработка]
(Создадено преведувајќи ја страницата „Menyanthes“)
с (Отповикани уредувањата на Mila Kliment (разговор), враќајќи на последната преработка на Addbot)
Ознака: Отповикување
{{taxobox
|image = Fieberklee2.jpg
|regnum = [[Растенија]]
|unranked_divisio = [[Скриеносеменици]]
|unranked_classis = [[Евдикоти]]
|unranked_ordo = [[Астериди]]
|ordo = [[Ѕвездолики]]
|familia = [[Menyanthaceae]]
|genus = '''''Menyanthes'''''
|genus_authority = [[Carolus Linnaeus|L.]] 1753
|species = '''''M. trifoliata'''''
|binomial = ''Menyanthes trifoliata''
|binomial_authority = [[Carolus Linnaeus|L.]]
|}}
 
'''Водната детелина''' или уште '''Мочуришен трилистник''' или '''Горчивче''' ([[лат.]] ''Menyanthes trifoliata L.'') е тревесто [[повеќегодишно растение|повеќегодишно]] [[растение]] од семејството [[Menyanthaceae]]. Расте низ заблатени места, мочуришта, крај реки.<ref>Godwin, K. S., Shallenberger, J., Leopold, D. J., and Bedford, B. L. (2002). Linking landscape properties to local hydrogeologic gradients and plant species occurrence in New York fens: a hydrogeologic setting (HGS) framework. Wetlands, 22, 722–37. Table 3.</ref>
{{Speciesbox|image=Menyanthes trifoliata Bukkeblad.JPG|image_caption=|genus=Menyanthes|species=trifoliata}}
{| class="infobox biota" style="text-align: left; width: 200px; font-size: 100%"
! colspan="2" style="text-align: center; background-color: rgb(180,250,180)" |''Menyanthes''
|-
| colspan="2" style="text-align: center" |
|- style="text-align: center; background-color: rgb(180,250,180)"
|-
! colspan="2" style="min-width:15em; text-align: center; background-color: rgb(180,250,180)" |[[Taxonomy (biology)|Scientific classification]] <span class="plainlinks" style="font-size:smaller; float:right; padding-right:0.4em; margin-left:-3em;">[[File:Red_Pencil_Icon.png|врска=Template:Taxonomy/Menyanthes| edit ]]</span>
|-
|Kingdom:
|[[Plant|Plantae]]
|-
|''Clade'':
|[[Vascular plant|Tracheophytes]]
|-
|''Clade'':
|[[Flowering plant|Angiosperms]]
|-
|''Clade'':
|[[Eudicots]]
|-
|''Clade'':
|[[Asterids]]
|-
|Order:
|[[Asterales]]
|-
|Family:
|[[Menyanthaceae]]
|-
|Genus:
|''[[Menyanthes]]''<br /><br /><small>[[Carl Linnaeus|L.]]</small>
|-
|Species:
|<div class="species" style="display:inline">'''''M.&nbsp;trifoliata'''''</div>
|-
! colspan="2" style="text-align: center; background-color: rgb(180,250,180)" |[[Binomial nomenclature|Binomial name]]
|-
| colspan="2" style="text-align: center" |'''<span class="binomial">''Menyanthes trifoliata''</span>'''<br /><br /><div style="font-size: 85%;">[[Carl Linnaeus|L.]]</div>
|- style="text-align: center; background-color: rgb(180,250,180)"
|}
[[Category:Articles with 'species' microformats]]
[[Податотека:Bog_Bean_growing_at_the_Baney_Hole,_Barrmill.JPG|мини|200x200пкс| Живеалиште доминирало блато во Ершир, Шкотска]]
'''''Menyanthes''''' е монотипичен род на [[Скриеносеменици|цветни растенија]] од фамилијата на Menyanthaceae што го има единствениот вид '''''Menyanthes trifoliata''''' . Името ''Menyanthes'' е од [[Старогрчки јазик|грчките]] зборови ''menyein'', што значи „откривање“ и ''anthos'', што значи „цвет“, во однос на секвенцијалното отворање на цвеќето на соцветот .
 
==Лековитост==
== Карактеристики ==
Корисен дел од ова растение се листовите кои се берат за време на цветањето од мај до јули. Во својот хемиски состав содржат горчливи [[гликозиди]] од иридоиден тип, [[флавоноиди]], органски киселини, масти, и друго. Дејствува антивоспалително, односно ја намалува телесната температура.
''Menyanthes trifoliata'' има хоризонтален [[ризом]] со алтернативни, [[Лист (ботаника)|трифолијадни]] лисја. Цветот е исправена тркала од бели [[Цвет|цветови]] .
 
==Надворешни врски==
''Menyanthes trifoliata'' се јавува во мочуришта и мочуришта во Азија, Европа и Северна Америка. Во источниот дел на Северна Америка, се смета дека е дијагностички вид флеш . <ref>{{Наведено списание|last=Godwin|first=Kevin S.|last2=Shallenberger|first2=James P.|last3=Leopold|first3=Donald J.|last4=Bedford|first4=Barbara L.|year=2002|title=Linking landscape properties to local hydrogeologic gradients and plant species occurrence in minerotrophic fens of New York State, USA: A Hydrogeologic Setting (HGS) framework|journal=Wetlands|volume=22|issue=4|pages=722–37|doi=10.1672/0277-5212(2002)022[0722:LLPTLH]2.0.CO;2}}</ref> Понекогаш создава големи мочуришта со своите дебели корени.
*[http://ucjeps.berkeley.edu/cgi-bin/get_JM_treatment.pl?5154,5155,5156 Jepson Manual Treatment]
*[http://plants.usda.gov/java/profile?symbol=METR3 USDA Plants Profile]
*[http://calphotos.berkeley.edu/cgi/img_query?query_src=photos_index&where-taxon=Menyanthes+trifoliata Photo gallery]
 
==References==
Има карактеристичен силен и многу горчлив вкус, кој може да се користи во шанапс .
{{Reflist}}
 
{{Commons|Menyanthes trifoliata}}
''Menyanthes trifoliata'' е исто така познат како „Заспани билки или „Билки што ја смируваат свеста на кинески,
 
{{Wikisource1911Enc|Buck-Bean}}
* Во 1678 година, во династијата Кинг, книгата напишана од Чиу-Да-Џун: „Гуангдонг Ксинг Ју“ е снимена: ''„Јадете Menyanthes trifoliata ги прави луѓето да спијат добро“.''
* Снимен е компендиумот на Материја Медика: ''„Третирање несоница, немир“''
 
[[Категорија:ФлораЛековити на Азијарастенија]]
== Фосилни записи ==
[[Категорија:ФлораМочуришни на Европарастенија]]
Едно [[Фосил|фосилно]] семе на Menyanthes ''trifoliata'' е извлечено од примероци од бушотини на депозити на свежа вода од средниот миоцен во басенот Ној Сач, Западни Карпати, [[Полска]] . <ref>Łańcucka-Środoniowa M.: Macroscopic plant remains from the freshwater Miocene of the Nowy Sącz Basin (West Carpathians, Poland) [Szczątki makroskopowe roślin z miocenu słodkowodnego Kotliny Sądeckiej (Karpaty Zachodnie, Polska)]. Acta Palaeobotanica 1979 20 (1): 3-117.</ref>
[[Категорија:Флора на Азија]]
[[Категорија:Флора на Северна Америка]]
[[Категорија:Флора на Европа]]