Претставка: Разлика помеѓу преработките

Додадени 282 бајти ,  пред 6 месеци
поврзано
[проверена преработка][проверена преработка]
(нова страница)
 
(поврзано)
 
'''Претставка'''<ref>{{ДРМЈ|претставка}}</ref><ref>{{ОДРМЈ|претставка}}</ref> или '''префикс'''<ref>{{ДРМЈ|префикс}}</ref><ref>{{ОДРМЈ|префикс}}</ref> – [[јазик|јазичен]] елемент што се додава на почетокот на [[збор]]от и со него образува нов збор<ref>{{ДРМЈ|Префикс}}</ref>. На пример, кога претставката „''не''“ се додаде на зборот „''среќен''“ се добива зборот ''несреќен''.
 
==Примери на претставки==
*''над'', ''нат'' – надвика, надвисне, наталка, натажи
*''против'' – противвредност, противкандидат
 
==Поврзано==
* [[Македонски претставки]]
* [[Латински претставки]]
* [[Грчки претставки]]
 
==Наводи==