Луј де Лабурдоне: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 13 години
с
с
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (с)
с (с)
[[Image:Louisdelabourdonnais.jpg|thumb|right|Луј де ла Бурдоне]]
'''Луј де ла Бурдоне''' ([[фр.]] ''Louis Charles Mahé de Labourdonnais'') бил [[франција|француски]] [[шах]]ист роден во [[РеунионРеинион]], [[1797]] - [[1840]], каде што татко му бил гувернер. По неговото преселување во [[Франција]], тогашната светска сила во шахот, се запозна со играта на околу 17 годишна возраст. Многу брзо прогресира така што на 23 годишна возраст бил ценет како првак сѐ до неговата рана смрт. Тој очигледно бил заљубен во [[шах]]от бидејќи за време на неговите турнаменти, исто такал играл посебни игри за мали добивки.
 
== Извор ==