Кралство Виртемберг: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
== Историја ==
[[Податотека:KgrWuerttemberg.png|лево|мини|Кралството Виртемберг како што постоело од крајот на [[Наполеонови војни|Наполеоновите војни]] до крајот на [[Прва светска војна|Првата светска војна]]. Од 1815 до 1866 година, тоа било член на [[Германски Сојуз|Германскиот Сојуз]] и од 1871 до 1918 година, била држава во [[Германско Царство|Германската Империја]].]]
 
=== Фридрих I ===
[[Податотека:KgrWuerttemberg.png|лево|мини|Кралството Виртемберг како што постоело од крајот на [[Наполеонови војни|Наполеоновите војни]] до крајот на [[Прва светска војна|Првата светска војна]]. Од 1815 до 1866 година, тоа било член на [[Германски Сојуз|Германскиот Сојуз]] и од 1871 до 1918 година, била држава во [[Германско Царство|Германската Империја]].]]
[[Фридрих I (Виртемберг)|Фридрих II]], војводата од Виртемберг, ја презел титулата крал Фридрих I на 1 јануари 1806 година. Тој го укинал уставот и ги обединил Стариот и Новиот Виртемберг. Потоа, тој го ставил имотот на црквата под владина контрола и во голема мера ги проширил границите на кралството со процесот на посредување.
 
 
=== Вилијам I ===
[[Податотека:Württembergische Königskrone-MFr-3.jpg|мини|Круната на Виртемберг|лево]]
Фридрих бил наследен од неговиот син, [[Вилијам I (Виртемберг)|Вилијам I]], кој по многу дискусии, доделил нов устав во септември 1819 година. Овој устав (со последователни измени) останал на сила до 1918 година.<ref>Chisholm 1911, p. 858.</ref>
 
4.486

уредувања