Аспарух: Разлика помеѓу преработките

Одземени 17 бајти ,  пред 7 месеци
с
Замена на латинички букви меѓу кириличните, replaced: краj → крај
[проверена преработка][проверена преработка]
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
с (Замена на латинички букви меѓу кириличните, replaced: краj → крај)
| birth_place =
| death_date = 701
| death_place = краjкрај [[Днепар]], денес [[Украина]]
| buried =
|}}
[[Податотека:Monogram on the silver eagle from the Voznesenka treasure.svg|мини|Монограм на Аспарух]]
'''Аспарух''' (околу [[640]]-[[701]]) — творецот и првиот владетел на [[Прво Бугарско Царство|Дунавска Бугарија]], којшто со 30.000 до 50.000 [[Прабугари]] (Уногундури)<ref>[http://www.promacedonia.org/vz1a/vz1a_b1_1.html Васил Н. Златарски. История на Първото българско Царство. Епоха на хуно-българското надмощие с. 188.]</ref><ref>Ал. Бурмов, Създаване на Българската дъжава с. 132.</ref><ref>[http://www.promacedonia.org/da/da_3_2.htm Образуване на българската [[народност]]. [[Димитър Ангелов]] (Издателство Наука и изкуство, „Векове“, София 1971) с. 203—204.]</ref> дошол од исток кон утоката на [[Дунав]], бегајќи од [[Хазари]]те, кои ја уништиле [[Стара Велика Бугарија]].
 
Откако ги покорил [[Стари Словени|словенските]] [[Племе|племиња]] и ги разбил [[Византија|Византијците]], во [[681]] година Аспарух ја создал првата држава на [[Прабугари]]те на [[Балканскиот Полуостров]] со седиште во [[Плиска]], од кадешто подоцна ќе ги проширува границите на својата држава на просторот до [[Стара планина]]. Во „[[Именик на бугарските ханови]]„ Аспарух е наречен [[кнез]], но историчарите мислат дека оригиналната титула треба да е [[хан]]. Постои една теорија според која вистинското име на бугарскиот владетел e '''Батај''', a „''Аспарух''“ е грчки [[изговор]] на титула во смисла на кнез.<ref>[http://www.kroraina.com/st_iordanov/asparuh.html За името на Аспарух - на бугарски]</ref>
 
{{s-start}}
{{succession box|before=[[Батбајан|Батбајан]]|title=[[Список на бугарски владетели|Кан на Бугарија]]|after=[[Тервел]]|years=681&ndash;700}}
{{s-end}}