Сињак: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Населени места: Исправена одредница, replaced: Мокрени (Леринско) → Мокрени (Костурско)
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (→‎Населени места: Исправена одредница, replaced: Мокрени (Леринско) → Мокрени (Костурско))
 
== Населени места ==
Поголеми населени места во околината на Сињак се: [[Сачишта]] на југ, [[Кајлар]] на североисток и [[Кожани]] на југоисток. На самата планина се среќаваат селата [[Влашка Блаца]] (во средиштето), [[Селце (Населичко)|Селце]] и [[Деделер (Кожанско)|Деделер]] во јужниот и [[Ланга (Кајларско)|Ланга]], [[Дебрец]], [[Мокрени (ЛеринскоКостурско)|Мокрени]] и [[Клисура (Костурско)|Клисура]] на северниот дел. Јужно од венецот минува автопатот „[[Егнатија]]“ ([[Игуменица]] - [[Јанина]] - [[Кожани]] - [[Солун]]) низ малата област [[Карајанија]], вгнездена во јужните падини и обиколена со разни други планини.
 
== Поврзано ==