Османлии: Разлика помеѓу преработките

Додадени 46 бајти ,  пред 7 месеци
ситна поправка
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Население: Правописна исправка, replaced: пред се → пред сè)
(ситна поправка)
 
|related=[[туркиски народи]].
}}
'''Османлии''' или '''Отоманци''' — поим кој го означува [[турски јазик|турскојазичното]] население на [[Отоманско Царство|Отоманското Царство]]. Своето име го добиле по [[Осман I]], кој се смета и за основател на царството[[Отоманско Царство|Османлиското царство]]. Овие [[Турци]] водат потекло од [[Селџуци]]те, кои во [[11 век]] на просториите на денешенденешните [[Иран]] и [[Ирак]] создале селџучкасвоја држава. Со пропаѓањето на [[Отоманско Царство|Отоманското Царство]], овие ОтоманциОтоманците се “претопиле“„претопиле“ во денешните [[Турци]].
 
== Потекло и историја ==
 
Потеклото на Отоманците може да се проследи назад во [[11 век]], кога на територијата на [[Анадолија]] опстојувале неколку мали муслимански емирати со [[туркиски народи|туркиско потекло]]. Главната цел на овие т.н. [[Анадолски бејлици]] била да ги одбранат своите територии од страна на [[Византија]]. Во текот на тој период, во освоените земји во Анадолија се населеле голем број на [[туркиски народи]].<ref>{{наведена книга |last=Malcolm Holt |first=Peter |author2= Ann K. S. Lambton, Bernard Lewis |title=The Cambridge History of Islamy |year=1977 |publisher=Cambridge University Press |isbn=0-5212-9135-6 |pages=231–232 }}</ref> Меѓутоа, во [[1073]] година и победата на [[Селџучка империја|Селџучкото царство]] во [[Битка кај Манцикерт|Битката кај Манцикерт]], овие анадолски бејлици добиле можност да прогласат своја независност од [[Селџуци]]те. Меѓу овие помали кнежевства било и кнежевството со престолнина во [[Согут]]. Тоа било предводено од страна на [[Ертугрул]]. Кога во [[1281]] година починал, неговиот син [[Осман I|Осман]] станал негов наследник.
 
== Население ==
Вкупниот број на население на Отоманското Царство до ден -денес претставува прашање кое е дебатирано од страна на голем број истражувачи и историчари. За скороречиси половина милениум од своето постоење, населението на империјатаОтоманското царство не можело точно да се пресмета, освен доколку се исклучат бројките за работната популацијасила. Ова главно се должело на постојаното менување на границите на империјатацарството, како и на неброењето на сите жители кои живееле во неа. Ова пред сè се однесува на жените, кои никогаш не биле броени во сите неофицијалнинеофицијалните пописи. Првиот официјалнеофицијален попис на населението се случил од [[1881]] до [[1893]] година. По завршувањето на пописот било познато кои се основните етнички групи кои живееле во империјата.царството: Покрајпокрај [[Ислам|муслиманите]], во империјатацарството живееле и [[Грци]], [[Ерменци]], [[Бугари]], [[католици]], [[Евреи]], [[протестанти]], [[Романски народи|Латини]], [[Цигани]] и други.<ref>{{harv|Karpat|1978|pp.237-274}}</ref><ref>{{harv|Shaw|1978|p.323-338}}</ref> Нов попис на населението бил направен во периодот од [[1905]] до [[1906]] година.
 
== Наводи ==