Извоз: Разлика помеѓу преработките

Одземен 81 бајт ,  пред 4 месеци
Бришење на "Export_And_Import.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на GPSLeo поради: Insufficient or doubtful author or license; [[:c:COM:VRT
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Процес: Јазична исправка, replaced: веб-страница → мрежно место)
(Бришење на "Export_And_Import.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на GPSLeo поради: Insufficient or doubtful author or license; [[:c:COM:VRT)
 
[[Податотека:Storck Harbour scene.jpg|мини|Сцена од Сторк Харбор, XVII век.]]
'''Извозот''' во [[Меѓународна трговија|меѓународната трговија]] е продукт или [[Услуга (деловна)|услуга]] произведена во една земја што се продава во друга земја.<ref>[https://www.edumaritime.net/icc-academy/export-import-certificate-eic-online ICC Export/Import Certification]</ref> Продавачот на такви добра и услуги е ''извозник''; странскиот купувач е ''[[увоз]]ник''.<ref>Joshi, Rakesh Mohan, International Marketing, Oxford University Press, New Delhi and New York. {{ISBN|0-19-567123-6}}</ref>
[[Податотека:Export_And_Import.jpg|мини|Извоз и [[увоз]]]]
Извозот на добра често бара вклучување на властите на [[купувач|клиенти]]. Од гледна точка на купувачот, извозот е увоз.