Разлика помеѓу преработките на „Папа Корнелиј“

Одземени 6 бајти ,  пред 11 година
Мала промена
с (Бот Менува: cs:Kornélius)
(Мала промена)
English name = |
image = [[Image:Heiliger Cornelius.jpg|100px]]|
birth_name = КорнелиусКорнелиј|
term_start = 6 [[март]] или на 13 [[март]] [[251]]|
term_end = [[јуни]] [[253]] |
death_date = [[јуни]] [[253]]|
deathplace = [[Чивитавекија]], [[Италија]]|
other = КорнелиусКорнелиј
}}
'''Папа свети КорнелиусКорнелиј''' бил [[папа]] во периодот од 6 март или 13 март [[251]] до јуни [[253]] година.
 
Тој бил избран за [[папа]] на 6 март или на 13 март [[251]], за време на прогонувањето на римскиот император Дециј. На неговото избирање се спротиставил Новациан, кој тврдел дека епископите немале право да даваат одлуки за смртни гревови како убиство, прељуба и апостезија, туку можат да бидат докажани само преку судот; Папа Корнелиус од друга страна пак го тврдил токму спротивното. Со помош на свети Киприан, тој бил избран за нов [[папа]]. [[Новациан]] избегал од [[Рим]], но неговите следбеници создале еден вид на секта позната како новацианисти.