Разлика помеѓу преработките на „Папа Елевтериј“

Нема измена во големината ,  пред 11 година
Мала промена
с (азбучен ред во категорија)
(Мала промена)
other = Елеутерус
}}
'''Папа Елеутерус''' ([[латински јазик|лат.]]: ''Eleutherius'') бил [[папа|римски папа]] од [[174]]/175 до [[189]]. Негов празник е 26 [[26 мај]]. Погребан е во [[Ватикан]], блиску до телото на [[Св.Петар]]. Покасно, во текот на [[1591]], неговите останки биле пренесени во [[црквата Света Сузана]] по желба на ''Камила Перети'', сестра на [[папа Сикст V]].
 
{{Христијанство-никулец}}