Разлика помеѓу преработките на „Папа Каликст I“

Нема измена во големината ,  пред 11 година
Мала промена
(Мала промена)
death_date = [[222]]|
deathplace = непознато|
other = КаликстусКаликстиј
}}
'''Папа Каликстус I''' бил [[папа |римски папа]] пет години, од 20 [[декември]] [[217]] година до [[222]], во време на управувањето на римските императори Хелиогабал и Александар Север. Тој е маченик според [[Ватикан]], е канонизиран за светец од [[Римокатоличка црква|Римокатоличката црква]]. Негов празник е 14 [[октомври]].