Ставропотамски мост: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: май → мај
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: {{Инфокутија Мост | bridge_name = Ставропотамски мост | native_name = Γεφύρι Σταυροποτάμου | native_name_lang = el | image = Γεφύρι Σταυροποτάμου.jpg | image_size = | alt = | caption = Поглед на мостот | official_name = | other_name = | carries = | crosses = [[Ставропотамос]...)
 
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: май → мај)
}}
 
'''Ставропотамски мост''' ({{lang-el|Γεφύρι Σταυροποτάμου}}) или '''Кипурски мост''' (''Γεφύρι Κηπουρειού'') — стар камен [[мост]] во [[Гребенско]], [[Егејска Македонија]].<ref name="Υποστήριξη 34">{{наведена книга |title= Υποστήριξη αποτίμησης κατάστασης μνημείων Περιφερειακής Ενότητας Γρεβενών |last= |first= |authorlink= |coauthors= |year=Νοέμβριος 2017 |publisher= Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού, Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας - Περιφερειακή Ενότητα Κοζάνης, Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας - Τμήμα Δυτικής Μακεδονίας | location=Κοζάνη |isbn= |pages= 34 |url=http://tdm.tee.gr/wp-content/uploads/2017/12/ΟΕ-ΤΕΕ-ΤΔΜ-Υποστηριξη-αποτιμησης-καταστασης-μνημειων-ΠΕ-Γρεβενων.pdf |accessdateaccess-date= |quote= |lang-hide= 1|lang= el}}</ref><ref name="Γεφύρι Σταυροποτάμου">{{нмс | url = http://petrinagefiria.com/?q=content/γεφύρι-σταυροποτάμου | title = Γεφύρι Σταυροποτάμου | access-date = 8 ноември 2019 | publisher = www.petrinagefiria.com }}</ref>
 
Мостот ја преминува реката [[Ставропотамос]], десна притока на [[Венетик]]. Се наоѓа кај гребенското село [[Кипурѓо]], на 20 км југозападно од градот [[Гребен (град)|Гребен]]. Изграден е во [[1880]] г. на патот [[Мечово]] - Гребен, точно над утоката на Ставропотамос во Вентик и [[Спанов мост|Спановиот мост]]. Споменат е од Николаос Схинас во неговите патни белешки издадени во 1886&nbsp;г.<ref name="Υποστήριξη 34"/>
 
Има четири нееднакви полукружни лакови, од кои два се главни, а најголем е третиот од јужната страна. Има вкупна должина од 48 м, ширина од 3,7 м и висина од 6,9 м. Освен двата крајни, трите други носачи имат клинест облик за да се спречи создавањето на вртлози пред нив. Во вториот од север има отвор.<ref>{{нмс | url = http://www.gogrevena.com/index.php?option=com_content&view=article&catid=20%3A2009-02-17-19-03-56&id=76%3A2009-03-22-20-35-40&Itemid=75 | title =Γεφύρι Σταυροποτάμου (Κηπουρειού) | access-date =1 мај 2014 | work = goGrevena.com }}</ref><ref>{{нмс | url = http://www.gogrevena.com/index.php?option=com_content&view=article&catid=20%3A2009-02-17-19-03-56&id=75%3A2009-03-22-20-33-43&Itemid=75| title =Γεφύρι Σπανού| access-date =1 мај 2014 | work = goGrevena.com }}</ref><ref>{{наведена книга |title= Γρεβενά-Μικρολίβαδο |last= ΜΠΑΤΑΚΟΙΑΣ |first= ΣΤΕΡΓΙΟΣ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΠΟΖΟΒΙΤΗΣ, ΕΛΕΝΗ ΠΑΛΑΣΚΑ, ΘΕΟΔΩΡΑ ΠΑΥΛΙΔΟΥ |year= 2012-13 |pages= 4 |url= http://1lyk-greven.gre.sch.gr/project/taxidevodas/GREVENA-MIKROLIBADO.pdf |accessdateaccess-date= 1 маймај 2014 г |lang-hide= 1 |lang= el }} {{Webarchive|url=https://web.archive.org/web/20140502005614/http://1lyk-greven.gre.sch.gr/project/taxidevodas/GREVENA-MIKROLIBADO.pdf |date=2014-05-02 }}</ref>
 
Мостът е ремонтиран во 1960-тите, но без обѕир кон традиционалната архитектура, туку само со цел да се обезбеди неговата безбедна употреба за возила и пешаци — покриен е со [[бетон]] и направени се цементни [[парапет]]и.<ref name="Υποστήριξη 35">{{наведена книга |title= Υποστήριξη αποτίμησης κατάστασης μνημείων Περιφερειακής Ενότητας Γρεβενών |last= |first= |authorlink= |coauthors= |year=Νοέμβριος 2017 |publisher= Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού, Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας - Περιφερειακή Ενότητα Κοζάνης, Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας - Τμήμα Δυτικής Μακεδονίας | location=Κοζάνη |isbn= |pages= 35 |url=http://tdm.tee.gr/wp-content/uploads/2017/12/ΟΕ-ΤΕΕ-ΤΔΜ-Υποστηριξη-αποτιμησης-καταστασης-μνημειων-ΠΕ-Γρεβενων.pdf |accessdate= |quote= |lang-hide= 1|lang= el}}</ref>