Елимеја: Разлика помеѓу преработките

Додадени 17 бајти ,  пред 7 месеци
с
Исправка на име, replaced: Бистрица (Грција) → Бистрица (Егејска Македонија)
[проверена преработка][проверена преработка]
(#WPWPMK, #WPWP)
с (Исправка на име, replaced: Бистрица (Грција) → Бистрица (Егејска Македонија))
 
[[Податотека:Macedonian Kingdom.jpg|мини|десно|350px|Карта на [[Македонско Кралство|Македонското Кралство]] со Елимеја во југозападниот дел на кралството.]]
'''Елимеја''' — област во [[Горна Македонија]], околу средниот тек на реката [[Бистрица (ГрцијаЕгејска Македонија)|Бистрица]]. На север се граничила со [[Орестида]], [[Еордеја]] и [[Ботиаја]], а на исток со [[Пиерија]]. Во времето на [[Филип II Македонски]] влегува во состав на [[Кралството Македонија]]. Во областа се наоѓаат (според [[Стефан Византиски]]) градовите: [[Аијана]], [[Каисареја]] (која подоцна ќе ја обнови [[Јустинијан I]]) и [[Елимеја]]<ref>[[Ф. Папазоглу]], Македонски градови у римско доба, Скопје, 1957</ref>.
 
== Наводи ==
{{Области во Античка Македонија}}
 
[[Категорија: Горна Македонија]]
[[Категорија: Области во Кралството Македонија]]