Антанта: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1 бајт ,  пред 14 години
Мала промена
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Мала промена
Ред 1:
[[Image:Europe 1914.png|right|thumb|325px|Европските воени сојузи во 1914. Земјите од [[Централниот сојуз]](борда боја),земјите на Антантата и сојузничките сили(сива боја) и [[неутралност|неутралните]] земји (жолта боја).]]
'''Антанта''' е [[воен сојуз]] којшто е создаден помеѓу [[Русија]],[[Франција]] и [[Обединето Кралство|Обединетото Кралство]] со цел зачувување на светските граници и спротивставување на [[имеријализам|империјалистичките]] цели на земјите од [[Централен сојуз|Централниот сојуз]].
 
Русија била членка на [[Лига на трите императори|Лигата на трите императори]].Меѓутоа по распаѓањето на ваквата лига и судирот помеѓу Русија и [[Австро-Унгарија]] за превласт на [[Балкански Полуостровов]],германскиот канцелар [[Ото фон Бизмарк]] во [[1887]] година се обидел да го осигура пријателството со Русија.Но,по неговото разрешување во [[1890]] година,германскиот крал [[Вилхелм II]] не успеал да ги задржи односите со Русија,па Русија склучила сојузништво со Франција во [[1894]] година.