Стари Словени: Разлика помеѓу преработките

Додадени 10 бајти ,  пред 4 месеци
нема опис на уредувањето
с (→‎''Лигвистични евиденции'': Правописна исправка, replaced: јазичарика → лингвистика)
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Отповикано Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
{{внимание}} se e laga
Старите Словени биле мешана група од племенски сојузи во миграцискиот период кои ги создале денешните [[Словени|словенски народи]]. Иако Словените не се спомнати до шестиот век, кога пишаните извори го споменуваат етнонимот ''Словен'' за одредена група на народи, сѐ уште, до тоа време, пишаните ресурси велеле дека Словените населувале голема територија на [[Средна Европа|Централна]] и [[Источна Европа]], а уште повеќе ќе се населат во следните два века. Околностите околу формирањето и територијалната експанзија на словенскиот идентитет останува тема на интензивни научни дебати. Сигурно е дека ''помеѓу шестиот и седмиот век, големи делови на [[Европа]] биле контролирани од Словените, процес кој е помалку разбран и документиран од тој за германската етногенеза на западот. Сепак ефектите на славизација биле повеќе инволвирани.<ref name=sed>[http://slavya.ru/trad/history/genezis/sed.htm Этногенез ранних славян] : статья [[Седов, Валентин Васильевич|Седова В. В.]], академика, заведующего отделом Института археологии РАН. [[Вестник РАН]], том 73, № 7, с. 594—605 (2003)</ref>
 
Анонимен корисник