Пјер де Ферма: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 3 месеци
с
правопис: т → д
с (→‎Живот: Јазична исправка, replaced: корекции → исправки)
с (правопис: т → д)
 
==Професионална кариера==
Почнувајќи од 1631година бил правник во гратскиотградскиот парламент. Од тоа време тој си го додал предлогот “де” на своето презиме. Во 1648год. бил кралски советник во Тулуза, а од 1652 г. бил во кривичниот суд.
Фактот дека Ферма бил талентиран за хуманистичките науки и јазиците зборува неговата кореспонденција.