Љумница: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 8 месеци
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
 
== Географија и местоположба ==
 
Селото Љумница се наоѓа на 12 километри југозападно од [[Гевгелија]], сместено на надморска височина од 560 метри, во северозападните истурени ридови на планината [[Пајак (планина)|Пајак]].<ref name="Населени места Егеј">{{наведена книга|last=Симовски Христов|first=Тодор|authorlink=Тодор Симовски|title=Населените места во Егејска Македонија|volume=2|year=1998|pages= 61-62|publisher=Здружение на децата бегалци од егејскиот дел на Македонија|location=Скопје|language=македонски|isbn=9989-9819-4-9}}</ref> Тоа претставувало самостојна општина во Гуменџиската околија со вкупна површина на општинскиот атар од {{км2|96}}.<ref name="Населени места Егеј" /> Недалеку од селото тече истоимената река [[ЉумницаЉубница (река)|ЉумницаЉубница]] (или ЉубницаЉумница) која завршува како притока на [[Конска Река]] кај градот Гевгелија.
 
== Историја ==