Луј де Лабурдоне: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 8 месеци
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
Нема опис на уредувањето
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Louisdelabourdonnais.jpg|thumb|right|Луј де ла Бурдоне]]
'''Луј де ла Бурдоне''' ([[фр.]] ''Louis Charles Mahé de Labourdonnais'') — [[франција|француски]] [[шах]]ист роден во [[Реинион]], [[1797]] — [[1840]], каде што татко му бил гувернер. По неговото преселување во [[Франција]], тогашната светска сила во шахот, се запозна со играта на околу 17-годишна возраст. Многу брзо напредува така што на 23 -годишна возраст бил ценет како првак сѐ до неговата рана смрт. Тој очигледно бил заљубен во [[шах]]от бидејќи за време на неговите турнаменти, исто такал играл посебни игри за мали добивки.
 
== Извор ==