Марсел Дишан: Разлика помеѓу преработките

Одземени 3 бајти ,  пред 5 месеци
нема опис на уредувањето
(Rescuing 2 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Marcel Duchamp 01.jpg|мини|Марсел Дишан]]
 
'''Марсел Дишан''' ({{Lang-fr|Marcel Duchamp}}; Blevel Krivan, [[28 јули]] [[1887]] — Neuilly на Seine, [[2 октомври]] [[1968|1968 година]]) бил [[Франција|француски]] уметник - [[Дадаизам|дадаист]].
 
==Животопис==