Поледица: Разлика помеѓу преработките

Додадени 63 бајти ,  пред 7 месеци
додадена/изменета предлошка
[проверена преработка][проверена преработка]
(поправки)
(додадена/изменета предлошка)
 
{{Предлошка:Време (метеорологија)}}
[[Податотека:Black_ice_on_footway.jpg|десно|мини|150x150пкс| Поледица]]
'''Поледица'''<ref>{{ДРМЈ|поледица}}</ref><ref>{{ОДРМЈ|поледица}}</ref> — вид на [[Врнежи|ниски врнежи]] што се случуваат во текот на [[Зима|зимата]]. Се јавува кога мали ладни [[капка|капки]] [[вода]] паѓаат на [[Почва|земја]] или предмети чија [[Температура|температура е]] под 0 °C. По тој повод веднаш се замрзнуваат и се формира тенка [[Мраз|ледена]] кора. Мразот создава големи проблеми на [[Пат|патиштата]] ширум [[Свет|светот]] бидејќи го отежнува и честопати целосно оневозможува нормалниот [[сообраќај]].