Операција Барбароса: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Советскиот сојуз → Советскиот Сојуз
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Советскиот сојуз → Советскиот Сојуз)
 
[[Податотека:Eastern Front 1941-06 to 1941-09.png|right|thumb|400px|Расположбата на германските војски, во предвечерјето на операцијата Барбароса, [[22 јуни]] [[1941]]]]
 
'''Операција Барбароса''' (на [[германски]]: Unternehmen Barbarossa) е кодирано име за германскиот напад врз [[СССР|Советскиот сојузСојуз]] во [[1941]]. Името на операцијата, Барбароса, значи Црвена брада (барба = брада; роса = црвена).
 
Во ноември [[1940]] се завршени и одобрени плановите од [[Адолф Хитлер|Хитлер]] со директивата N21, која датира од [[18 декември]] [[1940]], наречена Операција Барбароса. Предложено е подготовките за нападот да бидат завршени до [[15 мај]] [[1941]], а до есента Германците требало да стасаат до линијата од [[Архангелск]] до [[Волга]].
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Воени операции во Втората светска војна (Источeн Фронт)]]
[[Категорија:Воени операции на Германија во Втората светска војна]]