Житомирска Област: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
| управител = Ихор Гундиќ
}}
'''Житомирска Област''' ([[Украински јазик|украински]]: Житомирська область) е една од 24-те области на [[Украина]]. Се наоѓа во западниот дел на земјата. Taa е дел од историската област [[Полисија]]. Граничи со [[Виничка Област|Виничката]], [[Хмелничка Област|Хмелничката]], [[Ровненска Област|Ровненската]] и [[Киевска област|Киевската област]]. На север, [[Лавовска Област|Лавовската Област]] граничи со [[Белорусија]]. Таа опфаќа површина од 29&nbsp;832 км<sup>2</sup>. Во областа има 1&nbsp;588 села и 11 градови.
 
== Историја ==