Разлика помеѓу преработките на „Гавијал“

Додадени 2 бајти ,  пред 11 година
с
ситно
с (ситно)
с (ситно)
[[Image:Gharial lurking.jpg|thumb|Гавијал во заседа]]
[[Image:PHOTO 2006-01-03 123444 resize resize.JPG|right|thumb|Мажјак гавијал]]
Најспецифична карактеристика на овие животни е издолжената, тенка муцка, слична на нивниот роднина [[лажен гавијал|лажниот гавијал]] (''Tomistoma schlegelii''). Формата на муцката се менува со возраста на индивидуата. Колку гавијалот е постар, толку муцката е поиздолжена. На врвот на муцката кај возрасните мажјаците има израсток во форма на топка, наречен „гара“ (по индијскиот збор што значи лонец, грне). Овој израсток служи во многубројни активности, како создавање на звучно брмчење, како мамец за привлекување женки, како и правење меури во водата (активност која се смета за ритуал при парењето на овој вид).
На долгите вилици има многу преплетени остри [[заб]]и, адаптирани на нивната исхрана со [[риби]]. Гавијалот има 27 до 29 горни и 25-26 долни заба на секоја страна. Првиот, вториoт и третиот мандибуларен заб се наоѓаат во засеци на горната вилица. Предните заби се и најголеми.
Овој вид е еден од најголемите видови на крокодиловидни животни, освен [[морски крокодил|морскиот крокодил]] (''Crocodylus porosus'') и [[нилски крокодил|нилскиот крокодил]] (''Crocodylus niloticus''), со многу индивидуи со рекордни голеини од 6 метри и тежина од 1000 килограми<ref><http://animals.nationalgeographic.com/animals/reptiles/gavial.html></ref>. Сепак повеќето гавијали не надминуваат 5 метри и тежина од 680 килограми<ref>[http://www.sandiegozoo.org/animalbytes/t-crocodile.html San Diego Zoo's Animal Bytes: Alligator & Crocodile<!-- Bot generated title -->]</ref>. Трите најголеми регистрирани индивидуи се гавијалот убиен во реката [[Гогра]] во август 1920 со должина од 6,5 метри, гавијалот убиен во реката [[Чеко]] во 1934 до 6,3 метри, и гигантскиот гавијал од реката [[Коси]] во северн [[Бихар]] во јануари 1924 година до рекордни 7 метри<ref>Wood, The Guinness Book of Animal Facts and Feats. Sterling Pub Co Inc (1983), ISBN 978-0851122359</ref>.
Мускулатурата на екстремитетите на гавијалите не дозволува животното да го издигне телото од земјата, па зота тој се движи со влечење на телето нанапред. Во вода, овие животни се најподвижни и најбрзи од сите крокодиловидни роднини. Опашката е странично сплескана и многу поразвиена од кај останатите видови, што овозможува одлични способности за маневрирање во вода.
 
==Исхрана==
[[Image:PHOTO 2006-01-03 123558 resize resize.JPG|left|thumb|Мажјак гавијал во зоолошката градина во Сан Диего]]
1.224

уредувања