Големите капачки (Реноар): Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Исправка на помешани латинични меѓу кириличните букви, replaced: сe → се)
сНема опис на уредувањето
 
{{Infobox artwork
| painting_alignment = Front
| image = [[Податотека:Pierre-Auguste Renoir, French - The Large Bathers - Google Art Project.jpg|250п]]
| image_size = 300px
| title = Големите капачки <br/>Les Grandes Baigneuses
| metric_unit = cm
| imperial_unit =
| city = [[Филаделфија]], САД[[Соединетите Држави]]
| museum = [[Музеј на уметноста во Филаделфија]]
| owner =
<gallery widths="250px" heights="250px" perrow="4">
File:Pierre-Auguste Renoir, French - The Large Bathers - Google Art Project.jpg|''Големите капачки'', 1887, [[Музеј на уметноста во Филаделфија]]
</gallery>
}}
 
''''' Големите капачки ''''' е― [[Уметничка слика|слика]], [[масло на платно]] од 1884–1887 година од [[Француски|францускиот]] уметник [[Пјер Огист Реноар]]. Денес се наоѓа во [[Филаделфија]], [[САДСоединетите Држави]] во [[Музеј на уметноста во Филаделфија|Музејот на уметноста во Филаделфија]].<ref>[ https://www.grandspeintres.com/les-grandes-baigneuses-renoir/ Les grandes baigneuses]</ref>.
 
==Опис==
На сликата е прикажана сцена на голи жени како се бањаат. Во преден план, две жени седат покрај водата, а третата стои во водата близу нив. Во позадината , има уште две капачки.
Таа што стои во водата во преден план, се чини дека треба да попрска со вода една од жените што седт на брегот. Таа жена се потпира назад за да гоизбегне очекувано прскање<ref>[ https://www.rivagedeboheme.fr/pages/arts/oeuvres/auguste-renoir-les-grandes-baigneuses-1884-87.html / Auguste Renoir. Les Grandes Baigneuses (1884-87)]</ref>.
 
==Стил==
Сликата е внимателно надоградувана и композициски и стилски со инсистирање на доловување на сефкупниот впечаток на светлината, како и поетиката која е во слава на животот, во неа Реноар, целосно се посветува на слободно прикажување на сцени со потполна радост и величење на убавината на женското тело, сликата има одреден наивен, чист, исконски зафат во претставувањето на природата и човекот.
Боите, начинот на поставување и градација на копозицијата, линиската колористичка ритмика како и чувството на светлосно треперење, всушност го претставуваат импресионизмот во целосна авторска ликовна ангажираност и естетска верба, со што во оваа слика инсистира на повеќето ликовни елементи во кои инсистира на прикажувањето на фигурите и одредена дефинираност и прецизност во севкупниот условен реализам<ref>[ https://www.unique-poster.com/tableaux/pierre-auguste-renoir-tableau-5012.html / 'Les Grandes Baigneuses' de Pierre-Auguste Renoir]</ref>.
 
==Влијание==
Сликата повеќе содржи одредени не само ликовни елементи карактеристични за импресионизмот туку и одредени елементи кои директно го најавуваат постимпресионизмот и е еден вид директно влијание и мост кон капачките на [[Пол Сезан]], насликани подоцна и во сосема друг ликовен контекст.<ref>[ http://www.impressionniste.net/renoir.htm / Pierre Auguste RENOIR peintre de la vie heureuse]</ref>.
 
==Наводи==
{{наводи}}