Предраг Самарџиски: Разлика помеѓу преработките

промена на кошаркарски клуб
[проверена преработка][непроверена преработка]
(#WPWP #WPWPMK)
(промена на кошаркарски клуб)
}}
[[Податотека:Samardziski11.png|мини|десно|300px|исправено|]]
'''Предраг Самарџиски''' (роден на {{роден на|4|ноември|1986}} во {{роден во|Скопје|}}) — [[Република Македонија|македонски]] [[кошаркар]] и член на [[КК МЗТЕуро СкопјеНикел 2005|МЗТЕуро Никел Аеродром2005]]. Тој е висок 216 [[сантиметар|см]] и тежок 125 [[Килограм|кг]], а игра на позицијата [[центар (кошарка)|центар]].
==Животопис==
Предраг Самарџиски е син на познатите кошаркари Бобан и Рената Самарџиски, негова сестра е Бојана Самарџиска, која исто така е репрезентативка на Македонија. Самарџиски настапувал за сите младински репрезентации на [[Македонија]].
152

уредувања