1972: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2.366 бајти ,  пред 4 месеци
нема опис на уредувањето
(Одбиена последната промена (од Аледи) и ја поврати преработката 4205194 на Bjankuloski06)
Ознака: Рачно отповикување
Нема опис на уредувањето
 
 
Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот [[Жолт цар]] или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1972 година се протега во 4608 и 4609, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4668 и 4669 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека [[Гаутама Буда|Буда]] достигнал состојба на [[нирвана]], и годината ја брои како 2515. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот [[Мухамед]] од [[Мека]] во [[Медина]] (позната и како [[хиџра]]), годината се протега во текот на 1391 и 1392 исламска година.
 
== Настани ==
* [[30 јануари]] — Британската војска [[Крвава недела|убива]] 14 невооружени ирски активисти за време на марш во [[Лондондери|Дери]], [[Северна Ирска]].
 
* [[20 април]] — Американскиот свемирски брод „[[Аполо 16]]“ се спушти на [[Месечина]]та.
* [[15 мај]] — [[Окинава]] ѝ е вратена на [[Јапонија]] по 27 години американска окупација.
* [[17 јуни]] — Во САД започнува [[Вотергејтска афера|скандалот Вотергејт]].
* [[21 декември]] — [[Западна Германија|Западна]] и [[Источна Германија]] се признаваат една со друга.
* Македонскиот писател за деца [[Васил Куноски]] ја добил наградата [[11 Октомври]] за животно дело.
 
== Родени ==
* [[6 март]] - [[Шекил О’Нил]], американски кошаркар
*Жељко Јоксимовиќ - 20 Април 1972
* [[20 април]] - [[Жељко Јоксимовиќ]], српски пејач
* [[21 април]] - [[Северина Вучковиќ]], хрватска пејачка
* [[3 мај]] - [[Рената Дескоска]], македонска универзитетска професорка и политичарка
* [[10 јуни]] - [[Радмила Шекеринска]], македонска политичарка
* [[23 јули]] - [[Зинедин Зидан]], француски фудбалер
* [[24 септември]] - [[Дуке Бојаџиев]], македонски композитор
* [[28 септември]] - [[Перо Блажевски]], македонски кошаркар
* [[30 септември]] - [[Никола Димитров (дипломат)|Никола Димитров]], македонски политичар
* [[1 октомври]] - [[Стевче Алушовски]], македонски ракометар
 
== Починале ==
* [[27 април]] - [[Кваме Нкрума]], гански политичар
 
* [[1 ноември]] - [[Езра Паунд]], американски поет
*
* [[9 ноември]] - [[Елисие Поповски]], македонски комунист и партизан
* [[26 декември]] - [[Хари Труман]], американски претседател
* [[28 декември]] - [[Наум Веслиевски]], македонски партизан
 
== Поврзано ==
6.514

уредувања