Венечно Езеро: Разлика помеѓу преработките

Додадени 3 бајти ,  пред 4 месеци
нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
 
'''Венечно Езеро''' — природно [[ледничко езеро]] на [[Шар Планина]], во [[Македонија]].
==Местоположба==
Се наоѓа под врвот и истоимениот гребен Венец (2262 м.н.в.) во јужниот дел на [[Шар Планина]], во најнепосредната близина на врвот [[Расенгул (планински врв)|Расенгул]]. веројатно повремено
 
==Одлики==
 
==Именување и изглед==
{{ надворешни снимки
| width = 230px
| float = right
| topic = Венечно Езеро на Кораб
| video1 = Уживај во МАКЕДОНИЈА #65 ВЕНЕЧНО ЕЗЕРО - непознато и неоткриено езеро во јужниот дел на ШАР ПЛАНИНА - YouTube
}}
 
 
==Галерија==