Хилон од Спарта: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
с (Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
Нема опис на уредувањето
 
[[Податотека:Chilon_of_Sparta.jpg|мини|Хилон од Спарта]]
'''Хилон од Спарта''' ( [[Грчки јазик|грчки]] : Χίλων или Χείλων) бил [[спарта]]нски ефор, еден од [[Седум старогрчки мудреци|седумте старогрчки мудреци]] .
 
== Животопис ==
Хилон бил син на Дамагет. живеелЖивеел на почетокот на 6 век п.н.е. [[Херодот|Херодот]] изјавил]] дека учествувал на 52-та Олимпијада (572 п.н.е.) како старец и дека бил избран за ефор на 56-та Олимпијада (556/5). стрп. н. е. ). живеелЖивеел до длабока старост. Тој починаПочинал од среќа во рацете на неговиот син кој победил на Олимпијадата.
 
Изреки на ЧилонХилон:
* ''Помалку значи повеќе.''
* ''Не зборувај зло за мртвите.''
* ''Почитувајте ги постарите.''
* ''Не смеј им се на несреќните.''
* ''Не посакувај го невозможното.''
* ''Запознајте се.''
 
[[Категорија:ФилозофиСпарта]]
* ''Не зборувај зло за мртвите''
[[Категорија:Претсократовци]]
* ''Почитувајте ги постарите''
* ''Не смеј се на несреќните''
* ''Не посакувај го невозможното''
* ''Запознајте се''
 
[[Категорија:Личности од античка Спарта]]
[[Категорија:Филозофи]]
[[Категорија:Страници со непрегледан превод]]
6.514

уредувања