Африкански куп на нации 2021: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
|6 февруари – [[Стадион Ахмаду Ахиџо|Јаунде (Ахиџо)]]|<!--{{fb|}}-->||<!--{{fb|}}-->|
}}<section end=Bracket />
 
====Осминафинале====
{{Football box collapsible no.2 |nobars = 1
|дата = 23 јануари 2022
|време = 17:00
|екипа1 = {{fb-rt|BFA}}
|резултат = 1–1
|извештај = https://www.cafonline.com/total-africa-cup-of-nations/matches/2021/2243286/match-report
|екипа2 = {{fb|GAB}}
|голови1 =
*[[Бертран Траоре|Траоре]] {{goal|28}}
|голови2 =
*{{goal|90+1|авт.}} [[Адама Гира|Гира]]
|aet = yes
|penalty = yes
|penaltyscore = 7–6
|стадион = [[Стадион Лимбе|Лимбе]]
|локација = [[Лимбе]]
|penalties1 =
*[[Иса Каборе|Каборе]] {{pengoal}}
*[[Сумаила Уатара|С. Уатара]] {{pengoal}}
*[[Едмонд Тапсоба|Е. Тапсоба]] {{pengoal}}
*[[Саиду Симпоре|Симпоре]] {{penmiss}}
*[[Стив Јаго|Јаго]] {{pengoal}}
*[[Адама Гира|Гира]] {{pengoal}}
*[[Мохамед Конате (фудбалер 1997)|Конате]] {{pengoal}}
*[[Абдул Тапсоба|А. Тапсоба]] {{penmiss}}
*[[Исмаила Уедраого|И. Уедраого]] {{pengoal}}
|penalties2 =
*{{pengoal}} [[Денис Буанга|Буанга]]
*{{pengoal}} [[Аксел Меје|Меје]]
*{{pengoal}} [[Арон Бупендза|Бупендза]]
*{{penmiss}} [[Гелор Канга|Канга]]
*{{pengoal}} [[Андре Бијого Поко|Бијого Поко]]
*{{pengoal}} [[Бруно Екуеле Манга|Екуеле Манга]]
*{{pengoal}} [[Луј Амека|Амека]]
*{{penmiss}} [[Јанис Н'Гакуту|Н'Гакуту]]
*{{penmiss}} [[Лојд Палун|Палун]]
|гледачи =
|судија = {{flagsport|MAR}} [[Редуан Жијед]]
}}
----
{{Football box collapsible no.2 |nobars = 1
|дата = 23 јануари 2022
|време = 20:00
|екипа1 = {{fb-rt|NGA}}
|резултат = 0–1
|извештај = https://www.cafonline.com/total-africa-cup-of-nations/matches/2021/2243287/match-report
|екипа2 = {{fb|TUN}}
|голови1 =
|голови2 =
*{{goal|47}} [[Јусеф Мсакни|Мсакни]]
|стадион = [[Стадион Румде Аџија|Румде Аџија]]
|локација = [[Гаруа]]
|гледачи =
|судија = {{flagsport|SEN}} [[Магет Н'Дијае]]
}}
----
{{Football box collapsible no.2 |nobars = 1
|дата = 16 јануари 2022
|време = 17:00
|екипа1 = {{fb-rt|GUI}}
|резултат = 0–1
|извештај = https://www.cafonline.com/total-africa-cup-of-nations/matches/2021/2243289/match-report
|екипа2 = {{fb|GAM}}
|голови1 =
|голови2 =
*{{goal|72}} [[Муса Бароу|Му. Бароу]]
|стадион = [[Стадион Куеконг|Куеконг]]
|локација = [[Бафусам]]
|гледачи =
|судија = {{flagsport|EGY}} [[Амин Омар]]
}}
----
 
== Напомени ==