Замкова Гора (Киев): Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Zamkova Hora (Kyiv)“)
 
сНема опис на уредувањето
 
'''Замкова Гора''' ({{Lang-uk|Замкова Гора}}) - [[рид ]] и историска знаменитост во средиштето на [[Киев]], [[Украина]]. Тој е дел од градскиот географски релјефен комплекс познат како Киевски Планини (или Киевски Ридови). Местото се вика „Замкова“ затоа што Витаутас Велики тука имал свој замок. Други имиња: Хоревица, Киселивска, Фроловска, Лиса Гора. Некои важни настани од украинската историја се случиле на ридот.
[[Податотека:Zamkova_Hora.jpg|мини|225x225пкс| Поглед кон населбата Подил со Замкова Гора во позадина.]]
Според некои истражувачи, Замкова Гора има и [[Мистицизам|мистична]] праисторија, наводно една од лисите гори („ќелави планини“) - местата на собирите на [[Маѓесништво|вештерки.]] Географски навистина е „ќелава“ (недостигаат дрвја) од повеќе страни.
 
Во 18 век на ридот биле основани [[гробишта]] (сега напуштени).
 
Сега е мал пејзажен парк во Подилски реон кој сè уште содржи интересни гробни споменици. Замкова Гора е исто така еден од двата рида што се граничат со Андријивскиот СпустотСпуст.
 
Враќајќи ја мистичната суштина на ридот, месните [[Сатанизам|сатанистички]] групи ги спроведуваат своите церемонии таму од крајот на 1980-тите. Мали [[Обред|обредни]] структури биле тајно изградени на местото.
== Поврзано ==
 
* .[[Лиза Хора (Киев)|Лиса Гора (Киев)]]
* [[Флоривски манастир (Киев)|МанастирФлоривски Флоровскиманастир]]
 
== Надворешни врски ==