Автомобилска индустрија: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: завзем → зазем)
Нема опис на уредувањето
 
{{внимание}}
[[Податотека:Geely assembly line in Beilun, Ningbo.JPG|мини|220п|Модерна монтажна линија]]
'''Автомобилска индустрија''' е гранка на [[Индустријаиндустрија]]та која се занимава со проектирање, развој, производство, маркетинг и продажба на [[МоторниМоторно возило|моторни возила]]. Некои компании и организации кои се вклучени во автомобилската индустрија се нарекуваат производители на автомобили. Автомобилската индустрија не ги опфаќа индустриите посветени на одржување на автомобилите по испорака до крајниот корисник, како што се продавниците за автомобили, механичарските работилници и бензинските пумпи.
 
Основни производи во автомобилската индустрија се [[автомобил|патнички автомобили]] и лесни комерцијални возила ([[камионет|камионети]]), вклучувајќи ги пикапите, спортските и комби возила. Комерцијалните возила ([[камион]]и и [[автобус]]и), иако се важни за индустријата, заземаат споредна улога во автомобилската индустрија.{{чињеница |date = 09. 2018.}}<!--mrtva veza do tog datuma.-->
 
Автомобилските индустрии овозможиле [[автомобил]]от да биде составен дел од животот на голем број луѓе. Автомобилот овозможил преминување на голем број на растојанија за кратко време, побрз и полесен [[транспорт]] меѓу градовите, и на крај им помогнал на луѓето во заштедување на времето.
== Први автомобилски индустрии ==
Покрај Бенц, во [[Франција]] во [[1890]] година [[Емил Левасор]] и [[Арманд Пежо]] започнале со производство на автомобили и така настанала Француската индустрија за автомобили. Во [[АмерикаСАД]], во [[1895]] година [[Џорџ Селден]] го конструира својот прв автомобил од американско производство. На почетокот на [[XX век]] се развиле многу мануфактури за производство на автомобили, претежно на северноамериканското и европското подрачје. Автомобилите во тоа време биле поголеми играчки за богаташите отколку што биле наменети за поширок спектар на клиенти. За таквата ситуација било заслужно скапото и споро производство на автомобили. Трошоците за ваков начин на производство условувале висока цена на автомобилите. Многу автомобили од тој период користеле дрвена рачка наместо [[волан]] за управување. Во текот на [[1903]] година моделот [[Рамблер]] имал стандардизиран волан префрлајќи ја така положбата на возачот на левата страна од возилото. Повеќето од автомобилите се движеле користејќи само една брзина. [[Преносен ланец]] на силата бил подоминантен во однос на [[погонско вратило|погонското вратило]], а затворените автомобили многу биле ретки. Тапан сопирачките биле воведени од страна на [[Рено]] во [[1902]] година. До почетокот на 20 век автомобилската индустрија го започнала својот раст во [[Западна Европа]], особено во [[Франција]], каде се произведени 30.204 парчиња автомобили во [[1903]] година што претставувало 48,8 % од тогашното светско производство. Во [[Соединетите Американски Држави|САД]] браќата Чарлс и Френк Дурјеа ја основале Дурјеа мотор компанијата. Во следните неколку години вртоглаво пораснал асортиманот на автомобилската технологија која произведувала над стотици произведувачи низ западниот свет. Автомобилите на [[Парен погон|парен]], [[електричен погон|електричен]] и [[Дизел мотор|дизел-бензиски]]от погон се натпреварувале веќе со [[Деценија|децении]] со бензиските мотори со внатрешно согорување остварувајќи доминација на почетокот на 20 век. Дизајнирани се мотори со два, три или дури и четири мотори, а волуменот на моторите пораснал на повеќе од десет литри. Многу од тогашните современи решенија вклучувајќи ги гасните и електричните [[хибрид]]и биле отфрлени од страна на производителот.
 
== Уведување на подвижни линии==
=== Форд модел Т ===
[[Податотека:Ford Model T (537880855).jpg|мини|220п|Форд модел Т]]
Долг процес на изработка и високата [[Цена]] на автомобилите го прекинал Форд со претставување на автомобилот кој ќе ја промени авто-индустријата и начинот на кој луѓето патуваат. Скромниот модел Т познат како [[Тин Лизи]]. Автомобилот бил практичен и едноставен, но бил направен од издржлив материјал. Во првата година од производството на автомобилот Форд модел Т, продадени биле околу 10.000 примероци. Неговата епициклична преносливост на педалот значело дека лесно можеле да се менуваат [[брзина|брзините]] и поудобно возење, а поради ефикасниот мотор го засакале луѓето во градовите и надвор од нив. Најважно е тоа што Тин Лизи било возило со прифатлива цена од 825 [[долар]]и, со оглед на неговите многу бенефиции. Тоа била просечната годишна [[плата]] на квалификуваниот работник. Форд Т се произведувал толку брзо, пак единствено [[црна боја|црната боја]] можела на време да се исуши. Компанијата [[Форд]] ја користела само црната боја сè до [[1926]] година кога бил измислен лак во боја кој брзо се сушел. Вкупно било произведено околу 15 .000 .000 модели од Т, што го направило да биде најпродаваниот автомобил скоро 100 години.
 
=== Европски пазар ===
Генијалниот [[Изуми|изум]] на Форд забрзо почнале да го усвојуваат и другите фабрики. Првата европска фабрика која го усвоила овој начин на производство на автомобили била [[Ситроен]]. Набргу Форд на [[Европа|европската]] територија отворил неколку фабрики поделени по цела Европа. Фабриките кои не го прифатиле овој вид на производство забрзо банкротирале. Автомобилската индустрија во тој период доживеала процут. Автомобилите биле се поевтини и помасовни, технологијата забрзано почнала да се развива и автомобилите напредувале со полна брзина.
 
== Предвоен период ==
 
=== Голема светска нафтена криза ===
Ерата на "автомобилите на Масел" траела до почетокот на [[1970|1970-итетите]] години. Луѓето не внимавале на тоа што автомобилите им трошеле големи количини на [[гориво]] и тогаш во [[1973]] година настапила голема нафтена криза која довела до изумирање на тие автомобили. Луѓето почнале автомобилите да ги гледаат од економска перспектива што на сцена ги доведува [[Азија|азиските]] производители на автомобили. Тие на светскиот пазар настапиле со малолитражен, еколошки и економско прифатливи автомобили. Во тој период дизајнот на автомобилите припаѓа на развојот на безбедносниот систем и усовршување на технологијата врзана за производство и преносливост на моќта на тркалата. Се развива електронско вбризгување на горивата, ефикасни [[менувач]]и и слично. Освен јапонските произведувачи и европските почнуваат со нови технологии. Развојот на системот за поефикасно кочење, преносливоста на силата на подлогата, како и многу иновации поврзани со комфорот на патниците. Од автомобилите прават многу побезбедно и попријатно место. Големата моќ и силниот звук ги замениле ефикасните и штедливи мотори и аеродинамино обликувани каросерии кои го следат времето на големиот технолошки напредок во сите полиња. Развојот на микрочиповите овозможил сместување на различните електронски уреди во автомобилите кои биле задолжени за сигурноста и удобноста на патниците. Хит стануваат се' помалите и поштедливите модели со кои е полесно да се функционира низ град.
 
== Модерно време ==
Модерното време станало едно од времињата на најголемата стандардизација, делења на платформите и компјутерските поддржани дизајнирања. Некои особено евидентирани податоци во модерното време се однесуваат на [[погон]]ите на предни тркала како и на погонот на сите тркала, со сè поголемо користење на дизел моторите како и сеприсутноста на системот за вбризгување на горивата. Иако сите за овие достигнувања се правени обиди во различни епохи тие денес доминираат со пазарот. Каросериските стилови исто така се смениле. Три основни видови се [[компакт]], [[лимузина]] и спортски автомобили. Модерното време довело до брзорастечка потреба за намалување на потрошувачката на гориво и ефикасноста на моторите. Од [[2009]] година [[Кина]] станува апсолутен [[водач]] во производството на автомобили со годишно производство поголемо од САД, Јапонија и Европа. Модерните авто-индустрии работат со се помал човечки персонал кој е заменет со [[Computer numerical control|компјутерско управање на машините]] кои се програмирани да склопуваат сами.
 
Од [[2009]] година [[Кина]] станува апсолутен [[водач]] во производството на автомобили со годишно производство поголемо од САД, Јапонија и Европа. Модерните авто-индустрии работат со се помал човечки персонал кој е заменет со [[Computer numerical control|компјутерско управање на машините]] кои се програмирани да склопуваат сами.
== Возила во иднината ==
 
== Натамошниот развој на возилата ==
[[Податотека:Waymo self-driving car side view.gk.jpg|мини|220п|Автомобил без возач]]
Како е сè поголема целта да се намали [[загадување на воздухвоздухот|загадувањето на воздухвоздухот]] со издувните гасови од автомобилите, авто-индустријата сè повеќе се свртува кон производството на помали и поштедливи модели кои за погон имаат електрични мотори. Во овие проекти се сè повеќе се вметнуваатвклучуваат и [[ItИТ фирма|ИТ фирми]], кои се обидуваат на што поголемо ниво да сеја зголемизголемат сигурноста на возачот. Индустриите започнале со објавување на модели на кои не им е потребен возач, туку автомобилот се движи сам со помош на информациски мрежи. Паметни, автономни и сигурни, такви автомобили можеле да се најдат дури за пет години. Компанијата [[Гугл]] е единствена од компаниите која тоа веќе го најавила со својот револуционерен автомобил кој вози сам. Луксузот, футуристичкиот дизајн, погонот на [[водород]] само се некои од фасцинантните карактеристики на новите модели.<ref>{{Наведена мрежна страница |url=http://atlanticexpress.com.ua/kupit-jelektromobil-v-ssha-vse-chto-vy-hoteli-znat-ob-jetom-transporte/ |title=Повијест и политика електричних аутомобила |accessdate=2020-05-15 |archive-date=2019-06-27 |archive-url=https://web.archive.org/web/20190627130121/http://atlanticexpress.com.ua/kupit-jelektromobil-v-ssha-vse-chto-vy-hoteli-znat-ob-jetom-transporte/ |url-status=dead }}</ref>
 
== Литература ==
6.511

уредување