Вилфред Ндиди: Разлика помеѓу преработките

Додаден 1.461 бајт ,  пред 4 месеци
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
За време на натпреварот од плејофот во белгиската лига против [[Клуб Бриж КВ|Клуб Бриж]], Ндиди постигнал гол од далечина, кој подоцна бил прогласен за гол на сезоната во белгиското првенство. Откако добил еден дуел за освојување на топката надвор од шеснаесетникот, тој потоа непречено ја подигнал топката над противничкиот играч пред да упати жесток волеј во горниот десен агол.<ref>{{cite web |url=https://www.youtube.com/watch?v=XNrukUXR8bc |title=Wilfred Ndidi Amazing Goal ● KRC Genk vs Club Brugge KV ● Belgium Jupiler League 20/04/2016 |last=Football Score |date=20 April 2016 |via=YouTube}}</ref><ref>{{cite web |url=http://www.standaard.be/cnt/dmf20160523_02303545 |title=Hanni is Profvoetballer van het Jaar, ook Preud'homme, Bailey, Sels, Ndidi en Simons bekroond }}</ref> Проценките биле дека топката патувала со над 111&nbsp;км/ч.<ref>{{cite web |url=http://www.lavenir.net/cnt/dmf20160524_00830880/footballeur-pro-de-l-annee-wilfred-ndidi-auteur-du-plus-beau-but |title=Footballeur Pro de l'année: Wilfred Ndidi, auteur du plus beau but }}</ref> Во дресот на Генк тој поминал две години од јануари 2015 до истиот месец 2017, забележувајќи вкупно 83 настапи и 7 голови.
 
===Лестер Сити===
На 3 декември 2016 година, Генк се согласил да го продаде Ндиди за сума од 17 милиони фунти на [[ФК Лестер Сити|Лестер Сити]].<ref>{{cite news |url=http://soccerblitz.net/2016/12/23/7-facts-you-didnt-know-about-leicester-city-new-signing-wilfred-ndidi/|archive-url=https://web.archive.org/web/20161224114517/http://soccerblitz.net/2016/12/23/7-facts-you-didnt-know-about-leicester-city-new-signing-wilfred-ndidi/|url-status=dead|archive-date=24 December 2016 |title=7 FACTS you didn't know about Leicester City new signing Wilfred Ndidi |date=23 December 2016 |access-date=5 January 2017 |publisher=soccerblitz.com |author=Seyi Daniels}}</ref><ref>{{Cite news |url=http://www.espnfc.com/story/3031389/leicester-agree-deal-to-sign-nigeria-international-wilfred-ndidi-from-genk |title=Leicester agree deal to sign Nigeria international Wilfred Ndidi from Genk |newspaper=ESPNFC.com|access-date=5 January 2017}}</ref> Трансферот бил комплетиран на 5 јануари 2017.<ref>{{cite news |url=http://www.lcfc.com/news/article/2016-17/wilfred-ndidi-new-signing-trains-after-finalising-leicester-city-transfer-3503085.aspx |title=Wilfred Ndidi: New Signing Trains After Finalising Leicester City Transfer |date=5 January 2017 |access-date=5 January 2017 |publisher=lcfc.com}}</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
 
{{Состав на Нигерија на СП фудбал 2018}}