Себастијано Роси: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
 
Тој, исто така, важел за еден од најдобрите италијански голмани на својата генерација, и бил вклучен во рангирањето на [[IFFHS]] каде го зазел 45-тото место на најдобрите голмани во периодот 1987-2011 година.<ref>{{cite web|url=http://www.repubblica.it/sport/calcio/nazionale/2013/01/17/news/nazionale_ranking_fifa_italia_stabile_al_4_posto_spagna_sempre_leader-50724310/|title=Nazionale, Ranking Fifa: Italia stabile al 4º posto. Iffhs, Buffon nominato miglior portiere|date=17 јануари 2013}}</ref> И покрај богатата ризница на освоени трофеи, тој никогаш не го облекол дресот на [[Фудбалска репрезентација на Италија|италијанската репрезентација]], и покрај тоа што добил два повика во 1994 година.
 
==Титули==
===={{flagsport|ITA}} Милан====
*'''{{Трофеј-Скудето}} [[Серија А]]''' : 5
: 1991-1992, 1992-1993, 1993-1994, 1995-1996, 1998-1999
*'''{{Трофеј-Суперкуп на Италија}} [[Суперкуп на Италија]]''' : 3
: 1992, 1993, 1994
*'''{{Трофеј-Лига на шампиони}} [[УЕФА Лига на шампиони]]''' : 1
: 1993-1994
*'''{{Трофеј-Суперкуп на Европа}} [[Суперкуп на УЕФА]]''' : 1
: 1990, 1994
*'''{{Трофеј-Интерконтинентален куп}} [[Интерконтинентален куп]]''' : 1
: 1990
 
== Наводи ==