Стареселски замок: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 4 месеци
с
нема опис на уредувањето
(Создадено преведувајќи ја страницата „Stare Selo Castle“)
 
сНема опис на уредувањето
 
'''Стареселскиот замок''' - [[замок]] во селото Старе Село, Пустомитскиот Реон, [[Лавовска област|Лавовската област]], [[Украина]]. Овој замок, или тврдина, бил изграден од кнежевското семејство Острогски.
 
Нејзините првични дрвени утврдувања, првпат спомнати во 1448 година, биле уништени од [[Отоманско Царство|Османлиите]] кои освојувале кон крајот на 15 век. Посигурна камена тврдина, наменета за одбрана на Барладскиот пат од [[Лавов]] до земјите на денешна [[Романија]], била изградена во Стар Село во 1580-тите. Тие ѕидови биле пробиени и бескорисни од [[Козаци|Козаците]] на Хмелницки за време на Опсадата на Лавов во 1648 година.
 
Постоечката тврдина, речиси во триаголен облик, со ѕидови високи 15 метри и церемонијална порта на јужната страна, била нарачана од принцоткнезот Владислав Доминик Заславски, еден од последните членови на семејството Острогски. Цитаделата била подигната во 1649-54 година и порано ја содржела дворцната резиденција на принцоткнезот Заславски, еден од најбогатите земјопоседници во [[Источна Европа]] и девер на кралот Јан III Собјески.
 
По смртта на принцот Заславски во Старе Село во 1656 година, тврдината постепено паднала во распаѓање, иако успешно ја издржала опсадата од Турците во 1674 година.{{Панорама|Stare Selo.jpg|2000px|Стареселскиот замок на кнезот Заславски}}
 
{{Панорама|Stare Selo.jpg|2000px|Стареселскиот замок на кнезот Заславски}}
 
== Извори ==