Франк Кесие: Разлика помеѓу преработките

Одземени 394 бајти ,  пред 4 месеци
с
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
{{Infobox football biography 3
| name = {{знамеикона|Брегот на Слоновата Коска}} Франк Кесие
| image = [[Податотека:Franck Kessié.jpg|200px]]
| fullname = Франк Јаник Кесие
| birth_date = {{birth date and age|1996|12|19|df=y}}
| birth_place = [[Оурагахио]], [[Брег на Слонова Коска]]
| nationality = {{flagsport|CIV}} [[Брег на Слонова Коска]]
| height = {{height|m=1.83}}
| position = [[среден ред (фудбал)|среден ред]]
| currentclub = {{Fb team Milan}} <br />(позајмен од [[ФК Аталанта]])
| clubnumber = 79
| youthyears1 = 2010–2014 | youthclubs1 = ФК Стела Клуб
| youthyears2 = 2015 | youthclubs2 = {{Fb team Atalanta }}
| years1 = 2014 2015–2019 | clubs1 = ФК Стела Клуб {{Fb team Atalanta }} | caps1 = 10 30 | goals1 = 3 6
| years2 = 2015– 2015–2016 | clubs2 = {{Fb team Atalanta Cesena}} | caps2 = 30 38 | goals2 = 6 4
| years3 = 2015–20162017– | clubs3 = {{Fb team CesenaMilan}} | caps3 = 38159 | goals3 = 434
| nationalyears2nationalyears1 = 20152013 | nationalteam2nationalteam1 = {{знамеиконаflagsport|Брегот на Слоновата КоскаCIV}} [[Фудбалска репрезентација на Брег на Слоновата Коска до 2017 години|Брег на Слон. Коска 2017]] | nationalcaps2nationalcaps1 = 45 | nationalgoals2nationalgoals1 = 0
| years4 = 2017–2019 | clubs4 = → {{Fb team Milan}} | caps4 = 71| goals4 = 12
| nationalyears3nationalyears2 = 2014–2015 | nationalteam3nationalteam2 = {{знамеиконаflagsport|Брегот на Слоновата КоскаCIV}} [[Фудбалска репрезентација на Брег на Слоновата Коска до 20 години|Брег на Слон. Коска 20]] | nationalcaps3nationalcaps2 = 484 | nationalgoals3nationalgoals2 = 40
| years5 = 2019-| clubs5 = {{Fb team Milan}} | caps5 = 77| goals5 = 17
| nationalyears1nationalyears3 = 2013 2014– | nationalteam1nationalteam3 = {{знамеиконаflagsport|Брегот на Слоновата КоскаCIV}} [[Фудбалска репрезентација на Брег на Слоновата Коска до 17 години|Брег на Слон. Коска 17]] | nationalcaps1nationalcaps3 = 5 48| nationalgoals1nationalgoals3 = 04
| nationalyears2 = 2015 | nationalteam2 = {{знамеикона|Брегот на Слоновата Коска}} [[Фудбалска репрезентација на Брег на Слоновата Коска до 20 години|Брег на Слон. Коска 20]] | nationalcaps2 = 4 | nationalgoals2 = 0
| nationalyears3 = 2014– | nationalteam3 = {{знамеикона|Брегот на Слоновата Коска}} [[Фудбалска репрезентација на Брег на Слоновата Коска|Брег на Слон. Коска]] | nationalcaps3 = 48| nationalgoals3 = 4
| pcupdate = 3 октомври 2021
| ntupdate = 12 јуни 2021
}}
 
'''Франк Кесие''' (роден на {{роден на|19|декември|1996}} година) — [[фудбалер]] од [[Брегот на Слоновата Коска]], [[среден ред (фудбал)|играч од средниот ред]] на [[ФК Милан|Милан]] и на [[Фудбалска репрезентација на Брег на Слоновата Коска|репрезентација на Брег на Слоновата Коска]].
 
== Надворешни врски ==