Арбен Таравари: Разлика помеѓу преработките

Одземени 192 бајти ,  пред 4 месеци
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Infobox officeholder
|name = Арбен Таравари
|image = Arben Taravari.jpg
|office1 = Градоначалник на [[Општина Гостивар]]
|term_start1 = [[1 ноември]] [[2017]]
|ethnicity = [[Македонски Албанци|Албанец]]
|party = [[Алијанса за Албанците]]
|spouse = Нора Таравари (м.Јусуфи)
|children = 2
|alma_mater = [[Универзитет „Св. Кирил и Методиј“|Св. Кирил и Методиј]]
 
== Животопис ==
Средно медицинско училиште завршил во [[ГимназијаСУ „Панче„Д-р Попоски“Панче Караѓозов“ - ГостиварСкопје|„Панче Попоски“Караѓозов“]] во [[ГостиварСкопје]], а дипломирал на [[Медицински факултет - Скопје|Медицинскиот факултет]] при [[универзитетот „Св. Кирил и Методиј“]] во 1998. Специјализирал [[неврологија]] во март 2006, а во мај 2011 ја одбранил докторската дисертација од областа на [[Паркинсонова болест]]. Во 2010 година, започнал да биде редовен предавач на Медицинскиот факултет при Универзитетот Св. Кирил и Методиј. Во 2016 бил претседател на одделот на екстрапирамидални болести при универзитетската клиника за неврологија, а бил член на одборот на меѓународните медицински списанија „''Mediicus''“ и „''Vox Medici''“. Исто така бил раководител на одделението за [[мигрена]], [[Главоболка|главоболки]] и други синдроми при Универзитетска клиника за неврологија.<ref name="го.гов">{{нмс | author= | title=Градоначалник на општината | url=http://gostivari.gov.mk/mk/%D0%B4-%D1%80-%D0%B0%D1%80%D0%B1%D0%B5%D0%BD-%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B8/ | archiveurl=https://web.archive.org/web/20210421050114/http://gostivari.gov.mk/mk/%D0%B4-%D1%80-%D0%B0%D1%80%D0%B1%D0%B5%D0%BD-%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B8/ | work= | publisher=[[Општина Гостивар]] | archivedate=12 декември 2021 | date= | accessdate=12 декември 2021}}</ref> Таравари е оженет со Нора Таравари и е татко на две деца. Говори [[албански]], [[македонски]], [[турски]], [[англиски]], и [[српски јазик]].<ref>[http://a1on.mk/archives/746313 Арбен Таравари – министер за здравство] A1on.mk (01.06.2017)</ref>
 
На [[Локални избори во Македонија (2017)|локалните избори во 2017]] година Таравари станал градоначалник на [[Општина Гостивар]], победувајќи го својот противкандидат од редовите на [[ДУИ]], [[Невзат Бејта]]и е единствениот кој двапати по ред ја освојува оваа функција. На 29 октомври 2021 година, за време на [[Локални избори во Македонија (2021)|локалните избри]], Арбен Таравари победил во вториот круг и станал старо нов градоначалник на Општина Гостивар.<ref name="го.гов">{{нмс | author= | title=Градоначалник на општината | url=http://gostivari.gov.mk/mk/%D0%B4-%D1%80-%D0%B0%D1%80%D0%B1%D0%B5%D0%BD-%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B8/ | archiveurl=https://web.archive.org/web/20210421050114/http://gostivari.gov.mk/mk/%D0%B4-%D1%80-%D0%B0%D1%80%D0%B1%D0%B5%D0%BD-%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B8/ | work= | publisher=[[Општина Гостивар]] | archivedate=12 декември 2021 | date= | accessdate=12 декември 2021}}</ref> Тој ја претставувал коалицијата на [[Алијанса за Албанците]] и [[Алтернатива (политичка партија)|Алтернатива]].
 
==Книги==