Разлика помеѓу преработките на „Папа Адријан VI“

Додадени 8 бајти ,  пред 11 година
Мала промена
с (Папа Адриан VI преместена како Папа Адријан VI)
(Мала промена)
death_date = [[14 септември]] [[1523]]|
deathplace = [[Рим]] |
other = ЛавАдријан (појаснување)
}}
'''Папа Адријан VI''' ([[лат.]] Hadrianus PP. VI)([[2 март]] [[1459]] - [[14 септември]] [[1523]]) бил римски [[папа]] од [[9 јануари]] [[1522]] до [[14 септември]] [[1523]]. Тој бил единствениот папа којшто бил Холанѓанец и последниот неиталијански папа до папата [[Папа Јован Павле II|Јован Павле II]]. Тој и папата Марцелиј II кои го задржале своето баптистичко име по изборот. Погребан е во германската црква во Рим, [[Санта Марија дел Амина]].