Панде Петровски: Разлика помеѓу преработките

Додадени 667 бајти ,  пред 4 месеци
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Во 1998 година Петровски бил назначен да раководи со реорганизацијата на Армијата.
 
Петровски бил предвремено пензиониран во 2000 година, но следната година бил вратен во Армијата.<ref name=":0" /><ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=5780178373D7E449B8331FA9A0341164|title=архивска копија|archive-url=https://archive.today/20120914075632/http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=5780178373D7E449B8331FA9A0341164|archive-date=2012-09-14|accessdate=2011-03-21|url-status=dead}}</ref> НаЗа почетокотвреме на [[Воен конфликт во Македонија, 2001|вооружениот конфликт во Македонија во 2001 година]], со Указ бр. 22 на претседателот на Република Македонија [[Борис Трајковски]] од 21 март 2001 година, Петровски бил поставен за заменик на началникот на Генералштабот на Армијата [[Јован Андревски]].<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.slvesnik.com.mk/Issues/24CEDFE0645249DDA653309BC064D57B.pdf|title=Указ бр. 22|date=23 март 2001|work=Службен весник на Република Македонија}}</ref>
 
==== Началник на ГШ на АРМ ====