Панде Петровски: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
с (Непотребен параметар, removed: |language=македонски (2))
Нема опис на уредувањето
 
==Животопис==
ПетровскиРоден е роденна во26 декември [[1943]] година во [[битолско]]то село [[Живојно]] во селско-, земјоделско семејство. Неговиот дедо Петре бил учесникучествувал во [[Илинденско востание|Илинденското востание]] и [[Прва светска војна|Првата светска војна]], а неговиот татко му Алексо бил учесник во [[НОБ]]|народноослободителната од [[1943борба]] година, при што двапати бил рануванранет.<ref name="ReferenceA">Петровски, Панде. „Сведоштва - 2001“. Киро Дандаро, Битола, 2006&nbsp;г. стр.215</ref>.
 
Основно и средно образование завршил во родното место и [[Битола]], а во предвидениот период од [[1962]] до [[1965]] со висок процент на успех ги завршил студиите на воената академија во [[Белград]]<ref name="ReferenceA"/>. На доусовршување и остручување бил во [[Бања Лука]] и [[Белград]]. Бил на висока функција во [[ЈНА]], подоцна вклучен во формирањето на [[АРМ]]. Како офицер и старешина во оклопните и механизираните единици бил на служба во [[Загреб]], [[Прилеп]], [[Велес]] и [[Приштина]], а во [[1990]] бил назначен за помошник командант на третата армиска област во [[Скопје]]. По расформирањето на [[ЈНА]], учествувал во формирањето и бил назначен за командант на Вториот армиски корпус на [[АРМ]] во [[Битола]]<ref name="ReferenceA"/>. Во [[1996]] бил назначен за началник за борбена готовност во [[Скопје]], а од [[1999]] ја вршел должност заменик на началникот на ГШ на АРМ, на која повторно бил назначен во март [[2001]] после неговото предвремено пензионирање по [[Македонски претседателски избори, 1999|Претседателските избори во 1999 година]]. Во периодот од јуни до септември [[2001]] бил началник на генерал-штабот на [[АРМ]]. Од септември истата година и по пензионирањето во [[2002]] бил ангажиран како советник на министерот за одбрана за развој и употреба на Армијата. Во неговата војничка кариера предвремено е унапредуван во чин капетан прва класа, чин мајор и чин полковник<ref name="ReferenceA"/>. Во генерал-мајор бил унапреден во [[1993]] како командант на корпус, во [[1997]] бил унапреен во чин генерал-потполковник, а во [[2001]] година бил унапреден во чин генерал како началник на ГШ на АРМ. Починал на [[31 декември]] [[2006]] година во [[Битола]], каде и почива.<ref>{{наведени вести|url=http://217.16.95.55/?ItemID=7CDBC5E10DCC1240980AE6949E80BB1E|title=Погребан Панде Петровски|date=3 јануари 2007|publisher=Вечер|accessdate=2011-03-21}}</ref>