Армија на Македонија: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Oklopen Bataljon T-72 tenk.jpg|десно|мини|Припадници на Оклопниот Баталјон Т-72 со нивниот тенк]]
 
'''АрмијаАрмијата на Македонија''', официјално '''Армија на Република Северна Македонија''', е редовната вооружена сила на [[Македонија]]. Армијата се организира, подготвува и оспособува за водење вооружена борба и борбени и други дејствија за остварување на нејзината уставна функција за одбрана на Републиката, т.е. одбрана на независноста и територијалниот интегритет на Републиката. Армијата се состои од копнена војска и воено воздухопловство, кои понатаму се состојат од родови и служби. Армијата има постојан состав и резервни сили.
 
== Историјат ==