Преспански договор: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
| wikisource = Преспански договор
}}
'''Преспански договор''' или '''Договорот од Преспа''' — меѓународен договор потпишан од министрите за надворешни работи на [[Грција]], и [[Никос КоѕијасМакедонија]], и [[МакедонијаНикос Коѕијас]], и [[Никола Димитров (дипломат)|Никола Димитров]], и посредникот на [[ООН]] за спорот за името Македонија, [[Метју Нимиц]], на 17 јуни 2018 година во селото [[Нивици]], на крајбрежјетоГрција, на [[Преспанското Езеро]]. Договорот ја заменува Времената спогодба потпишана во Њујорк на 13 септември 1995 година. Тој треба да биде решение за [[Спор за името помеѓу Македонија и Грција|спорот помеѓумеѓу Грција и Македонија]] и да воспостави стратешко партнерство помеѓумеѓу двете држави. Согласно договорот, Македонија го сменипромени официјалното и уставно име во ''Република Северна Македонија'', ерга омнес, а [[Грција]] јаго призна националностадржавјанството на соседната земја како ''македонскамакедонско/граѓанин на Република Северна Македонија,'' се согласи да го именува официјалниот јазик на соседната земја како [[Македонски јазик|''македонски'']], и се обврза да не го попречува членството на соседната земја во меѓународните организации.<ref>{{нмс|title=Потпишан договорот за името, Заев: поместивме планини|url=https://www.slobodnaevropa.mk/a/29293477.html|work=Радио Слободна Европа на македонски јазик|date=17 јуни 2018|accessdate=17 јуни 2018}}</ref>
 
== Позадина ==