Рашела Мизрахи: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
}}
 
'''Рашела Мизрахи''' ({{родена на|24|ноември|1981}} во {{родена во|Скопје}}) — македонска политичарка, поранешна [[Министер за труд и социјална политика на Македонија|министеркаминистер за труд и социјална политика]]. Тааво била[[Влада делна одОливер техничкатаСпасовски|преодната влада предводенана од [[Оливер Спасовски]], формирана за спроведување на предвремените [[Македонски парламентарни избори (2020)|парламентарни избори во 2020 година]].<ref>{{нмс|title=Собранието ја изгласа техничката влада на Оливер Спасовски|url=https://sdk.mk/index.php/makedonija/sobranieto-ja-izglasa-tehnichkata-vlada-na-oliver-spasovski/|work=Сакам Да Кажам|date=3 јануари 2020|accessdate=15 февруари 2020}}</ref> СтапилаМизрахи набила функцијатаизбрана поза министер на предлог на опозициската [[ВМРО-ДПМНЕ]].<ref>{{нмс|title=ВМРО-ДПМНЕ ќе ја предложи Рашела Мизрахи за министерка за труд и социјала|url=https://sdk.mk/index.php/makedonija/vmro-dpmne-ke-ja-predlozhi-rashela-mizrahi-za-ministerka-za-trud-i-sotsijala/|work=Сакам Да Кажам|date=30 декември 2019|accessdate=15 февруари 2020}}</ref> МизрахиТаа е првата [[Евреи|Еврејка]] во Македонија која застапувалана министерска функција.<ref>{{нмс|title=Најстариот израелски весник „Харец“ ја претставува Мизрахи како ексминистерка од Северна Македонија|url=https://360stepeni.mk/najstariot-izraelski-vesnik-harets-ja-pretstavuva-mizrahi-kako-eksministerka-od-severna-makedonija/?fbclid=IwAR1A_BlDxIYZpTw52XUiZvNpoZxB0TAy_u3NJiYC5jErwH4fKsqBK966T04|work=360 Степени|date=21 февруари 2020|accessdate=22 февруари 2020}}</ref> ТааМизрахи се занимава сое [[биохемија|биохемичар]] и [[ветеринарна медицина|ветеринар]].
 
Мизрахи го привлекла вниманието на јавноста пооткако одржувањеодржувала прес-конференции пред табла на министерството на која стоелосо претходното име на државата: Република Македонија наместо Република Северна Македонија. Грција реагирала на настанот со нота за непочитување на [[ПреспанскиотДоговорот договород Преспа]].<ref>{{нмс|url=https://www.slobodnaevropa.mk/a/30425235.html|title=Димитров сугерира оставка од Мизрахи за смена на таблата на Министерството за труд и социјала|urldate=https://www.slobodnaevropa.mk/a/30425235.html9 февруари 2020|work=Радио Слободна Европа на македонски јазик|date=9 февруари 2020|accessdate=15 февруари 2020}}</ref> На предлог на Спасовски, Мизрахи била разрешена по долга расправа била разрешена одво Собранието зарадиза прекршувањекршење на Уставот.<ref>{{нмс|title=Собранието ја разреши Рашела Мизрахи|url=https://www.slobodnaevropa.mk/a/30435493.html|worktitle=РадиоСобранието Слободнаја Европаразреши наРашела македонски јазикМизрахи|date=15 февруари 2020|work=Радио Слободна Европа на македонски јазик|accessdate=15 февруари 2020}}</ref> Таа ја извршувала министерскатабила функцијаминистер еден месец и 12 деновидена.
 
== Семејно минато ==