Чоколадо: Разлика помеѓу преработките

Одземени 175 бајти ,  пред 4 месеци
=== Потекло ===
[[Податотека:Fèves et cabosses de cacao.JPG|мини|Мешунки од [[Какао|дрвото какао]]. Музеј на чоколадото во [[Бриж]].]]
Според легендата во книгата на Маите, ''[[Попол Вух]]'', откривањето на чоколадата им ја припишува на боговите. Во легендата, на јунакот Хун Хунафу, господарите на [[Шибалба]] му ја пресекле главата и го обесиле на мртво дрво од кое потоа на чудесен начин се родил [[дрво калабаш|калабаш -]] плод наречен какао. Од главата капнало на раката на една млада девојка од Ксибалба, подземјето на Маите и таа магично зачнала. Ова е причината зошто народот на Маите го користи чоколадото како увертира за [[Брак|бракот]]. Какаото се користи и за прочистување на малите деца на Маите за време на церемонијата. Слично на тоа, покојникот е придружен со какао за неговото патување до задгробниот живот <ref group="A">{{P.}}14–15</ref>.
[[Податотека:Cacao-pod-k4636-14.jpg|мини|Дел од мешунка од какао што ги прикажува зрната опкружени со слуз.]]
По потекло од тропските рамнини [[Јужна Америка|на Јужна]] и [[Средна Америка|Централна]] Америка, [[Какао|дрвото какао]], кое ги произведува зрната какао, се одгледува најмалку три милениуми во овој регион и во денешно [[Мексико]].
 
Во ноември 2007 година, археолозите тврделе дека ги пронашле најраните докази за употреба на зрната, помеѓу 1100 и 1400 пред н.е <ref name="alc">{{En}} [http://www.museum.upenn.edu/new/news/fullrelease.php?which=306 « New Chemical Analyses Take Confirmation Back 500 Years and Reveal that the Impetus for Cacao Cultivation was an Alcoholic Beverage »], ''Penn Museum'', consulté le 13 novembre 2007.</ref> : хемиската анализа на остатоците од садовите пронајдени на местото на ископување на Пуерто Ескондидо ([[Хондурас]]) покажала дека во тоа време, [[Слузница|слузта]] околу гравот се користела за правење ферментиран пијалок. Пронајдокот на безалкохолниот чоколаден пијалок направен од мнозинството [[Мезоамерика|средноамерикански]] народи (вклучувајќи ги [[Мајанска цивилизација|Маите]] и [[Ацтеки|Ацтеките]] ) бил подоцна; овој пијалок веројатно се конзумирал на јавни церемонии или други ритуали<ref>{{Наведена книга|title=The Cambridge World History of Food|last=Kenneth F. Kiple|last2=Murdo J. MacLeod|date=2000|publisher=Cambridge University Press|isbn=0-521-40214-X|volume=1|location=Cambridge|page=636.|chapter=Cacao}}</ref>.
 
Чоколадото бил луксузен производ низ цела [[Мезоамерика|Средна Америка]] во времето [[Претколумбовска Америка|на предколумбиската цивилизација,]] а зрната какао често се користеле како [[валута]]<ref>{{En}} [http://www.mythinglinks.org/ip~cacao.html « THE LORE & HISTORY OF CHOCOLATE in Latin Americq »], consulté le 10 juillet 2009.</ref> за размена, плаќање даноци и купување робови уште во 1000 година п.н.е. Маите не користеле метални [[Пари|пари.]] Кога не се [[Замена|разменувале со]] тутун, пченка и облека, тие користеле ткаенина, зелени камења и сушено ферментирано зрно какао како валута <ref name="Science2018JRL">Joshua Rapp Learn (2018) [http://www.sciencemag.org/news/2018/06/maya-civilization-used-chocolate-money ''The Maya civilization used chocolate as money''], Science News, 27 juin 2018</ref>. Некои дури се прашуваат дали губењето на овој ресурс за време на голема суша изиграло улога во падот на цивилизацијата на Маите. Сметките на шпанските колонисти од XVI век век покажуваат дека самите доселеници ги плаќале работниците со зрна какао од Маите<ref name="Science2018JRL" />.
* [[Темно чоколадо|Темното чоколадо]], исто така наречено и горчливо чоколадо, е чоколадо во вистинска смисла на зборот. Тоа е мешавина од [[какао]] и [[шеќер]] која мора да содржи најмалку 35% какао. Количината на употребениот шеќер зависи од горчината на сортата на употребеното какао. За чоколадни колачи, чоколадото што се користи честопати содржи помеѓу {{Безпрелом|52 et 64 %}} какао. За дегустација, честопати од {{Безпрелом|70 à 85 %}} какао.
* [[Млечна чоколада|Млечното чоколадо]] е чоколадо кое се добива со додавање млеко во [[Млеко во прав|прав]] [[згуснато млеко|или кондензирано млеко]] . [[Соединети Американски Држави|Американскиот]] закон бара минимална концентрација од 10% какао <ref name="FDA">[http://www.accessdata.fda.gov/scripts/cdrh/cfdocs/cfcfr/CFRSearch.cfm?CFRPart=163 Food and Drug Administration]</ref>. [[Европска Унија|Европските]] и [[Швајцарија|швајцарските]] регулативи укажуваат на минимум 25% какао <ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.admin.ch/ch/f/rs/817_022_101/app5.html|title=Annexe 5 de l'ordonnance du DFI sur les sucres, les denrées alimentaires sucrées et les produits à base de cacao|last=Les autorités fédérales de la Confédération suisse|accessdate=16 décembre 2008}}</ref>. Калорично е исто како темното чоколадо. Има помалку масти, но повеќе шеќери. Обично содржи околу 30% какао . Сепак, во некои луксузни брендови можете да најдете млечни чоколади со 45% какао или повеќе <ref>{{En}} [https://www.beschlechocolatier.com/publish/beschle/global/en/index/guide/tablets.itemdetail.Product.L2V0Yy9iZXNjaGxlL3Byb2R1Y3RzL21hc3Rlci9lbi9yZXBvc2l0b3J5L3Byb2R1Y3RzL3RhYmxldHMvZ3JhbmRfY3J1X2NyaW9sbG8=.html Beschle Grand Cru Criollo Maracaibo (49 %)]</ref><ref>[http://www.cluizel.com/fr/grandes-teneurs-cacao/grand-lait-/5/41.html Grand lait 45 %]</ref>. Млечното чоколадо ја измислил [[Даниел Петер]] <ref>http://www.swissworld.org/fr/population/portraits_de_chocolatiers/daniel_peter/</ref> .
* [[Бело чоколадо|Белото чоколадао]] е препарат направен од [[Какаово масло|какао путер]]<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.camerdish.com/recipes/chocolat-blanc/|title=Chocolat blanc|last=[[Camerdish]]|accessdate=21 avril 2021}}</ref>, со додаден шеќер, млеко и арома. Тоа не е секогаш дефинирано како чоколадо затоа што правната рамка<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.legifrance.gouv.fr/loda/id/LEGIARTI000006221765/2003-08-03/|title=Décret n°2003-702 du 29 juillet 2003 modifiant le décret n° 76-692 du 13 juillet 1976 pris pour l'application de la loi du 1er août 1905 sur la répression des fraudes dans la vente des marchandises et des falsifications des denrées alimentaires en ce qui concerne les produits de cacao et de chocolat destinés à l'alimentation humaine. - Légifrance|accessdate=2021-02-24}}</ref> генерално одредува количество цврсти материи од какао (содржани во какао пастата) покрај минималното количество какао путер за да има корист од ознаката.„чоколадо“. Затоа, белото чоколадо не спаѓа во оваа рамка бидејќи е целосно лишено од цврсти материи од какао. Сепак, широко се користи во [[Кондиторски производи|слаткарството]] заради контрастот на боите <ref group="N">galak de [[Nestlé]]</ref>.
 
[[Податотека:Chocolat C1.JPG|мини|234x234пкс|Чоколади]]
* [[витамин А]], [[Витамин Б12|Б12]], [[Витамин Д|Д]], [[Витамин Е|Е]] <ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.barry-callebaut.com/1562|title=Chocolate and health|publisher=[[Barry Callebaut]]|language=en|accessdate=16 mai 2009}}</ref>;
* [[триптофан]] <ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.vitamins-supplements.org/amino-acids/tryptophan.php|title=Vitamins & health supplements guide|language=en}}</ref>, една од [[Есенцијална аминокиселина|есенцијалните амино киселини]], претходник на [[серотонин]];
* [[кофеин]] (0,6-0,8 %) <ref name="chocoxanthine" /> <ref>{{Наведено списание|last=Ashihara|first=Hiroshi|last2=Sano|first2=Hiroshi|last3=Crozier|first3=Alan|year=2008|title=Caffeine and related purine alkaloids : Biosynthesis, catabolism, function and genetic engineering|url=http://www.sciencedirect.com/science/article/B6TH7-4RCW7WP-1/2/48370b6c2717b11c86549153c7678352|journal=Phytochemistry|language=en|volume=69|issue=4|page=841-856|doi=10.1016/j.phytochem.2007.10.029|issn=0031-9422|access-date=28 janvier 2009}}</ref>;
* и [[теофилин]], присутен само во многу мали количини.
 
 
=== Конзумација ===
Чоколадото се конзумира на [[температура]] од околу 20 °C. Тоа е производ кој не поднесува температурни варијации бидејќи предизвикуваат топење или побелување (поради акумулација на шеќер или какао путер на површината). Исто така, треба да се чува подалеку од мириси поради неговата висока содржина на масти <ref name="Herme33" group="A">{{P.}}33</ref>.
 
Може да се конзумира како [[Пијалак|пијалок]] (обично со [[млеко]] ), во табли, во парчиња со големина на залак (како бонбоњера ) и во многу други форми. Одлично оди со [[Алкохолен пијалак|жестоки пијалаци]] и [[Јатка (храна)|сушено овошје]] .
Секоја година, ''списанието Candy Industries ги'' наведува најголемите производители на кондиторски и чоколадни производи во светот според нивниот промет. [[Меѓународна организација за какао|Меѓународната организација за какао се]] заснова на оваа листа. Во 2014 година, листата на првите десет производители на чоколада во светот (промет во милиони американски долари) е <ref>{{En}}[http://www.icco.org/about-cocoa/chocolate-industry.html The chocolate industry], 23 janvier 2015</ref> следнава:
# {{знаме|USA}} Mars: 18 480
# {{знаме|USA}} Mondelez International <small>(Kraft Foods)</small> : 14 350
# {{знаме|Италија}} Ferrero : 10 911
# {{знаме|Швајцарија}} Nestlé : 10 466
# {{знаме|Јапонија}} Meiji Co : 9 818
# {{знаме|USA}} Hershey's: 7 485
# {{знаме|Швајцарија}} Lindt & Sprüngli: 4 022
# {{знаме|Аргентина}} Arcor : 3 500
# {{знаме|Јапонија}} Ezaki Glico : 3 049
# {{знаме|Германија}} August Storck : 2 272
 
===Соединети Американски Држави===
|}
Во [[март]] [[2007]] година, Здружението на производители на чоколадо, чиишто членови се и „Херсеј“, „[[Нестле]]“, и „Арчер Мидланд“, започнало лобирање на ФДА за ја промени правната дефиниција на чоколадото за да се овозможи замена на „сигурните и соодветните растителни масти и масла“ (вклучувајќи ги и делумно хидрогенизираните растителни масла) за какао путерот во прилог на користење на „каков било засладувачки додаток“ (вклучувајќи и вештачки засладувачи) и [[млеко]]. Во моментов, ФДА не дозволува производот да биде наведен како „чоколадо“ доколку производот содржи некои од овие три состојки.
 
===Канада===
Чоколадото содржи голема количина на [[Антиоксиданти|антиоксидантни]] хемикалии ([[Флавоноид|флавоноиди]], од семејството на [[Полифенол|полифеноли]] или танини “) откриени во [[какаово зрно|зрната какао]] и [[Состав на какао во прав|какао во прав]] кои би биле во потеклото на неговите квалитети <ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.eurekalert.org/pub_releases/2005-09/chr-dch092905.php|title=Dark chocolate helps diarrhea|language=en}}</ref> . Овие супстанции имаат многу својства.
 
Редовното јадење темно чоколадо во умерени количини може да има позитивни здравствени ефекти ; [[Какао|Какаото]] или [[Темно чоколадо|темното чоколадо]], особено, се корисни за [[Крвоток|циркулаторниот систем]] <ref name="dark">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.webmd.com/diet/news/20030827/dark-chocolate-is-healthy-chocolate|title=Dark Chocolate Is Healthy Chocolate|last=DeNoon|first=Daniel J.|publisher=[[WebMD]]|language=en|accessdate=20 mai 2008}}</ref>. Предложени се и други бенефиции, како [[Хемотерапија|антиканцерогено]] дејство, [[Ноотропски|ноотропно]] (стимулација на мозокот), за спречување на [[кашлица]] или против дијареја <ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.cnn.com/2006/HEALTH/12/20/health.chocolate/|title=Chocolate can do good things for your heart, skin and brain|last=Ingall|first=Marjorie|publisher=[[Cable News Network|CNN Health]]|language=en|accessdate=20 mai 2008}}</ref>. Чоколадото е исто така познат како афродизијак, но овој ефект никогаш не е докажан.
 
Од друга страна, се сомнева дека прекумерната потрошувачка на енергетски густа храна, како што е чоколадото, го зголемува ризикот од [[дебелина]] без соодветно зголемување на активноста. Суровото чоколадо е богато со путер од какао, маснотија што се отстранува за време на рафинирањето на чоколадата, а потоа се додава во различни пропорции за време на производството. Производителите можат да додадат и други масти, шеќери и млеко, кои ја зголемуваат калориската содржина на чоколадото.
 
=== Ризик од дебелина ===
Чоколадото е особено енергично бидејќи е многу богато со шеќери ( [[Јаглехидрат|јаглехидрати]] ) и масти ( [[Липид|липиди]] ): 500 kcal на 100 грама (550 kcal во [[млечно чоколадо]]). 100 гр. темно чоколадо обезбедува четвртина од просечните дневни потреби на жената. Гликемискиот индекс (ГИ) на чоколадото е споредлив со ржаниот леб.
 
=== Други придобивки ===
=== Библиографија ===
 
* <abbr>(en)</abbr> Stephen T. Beckett,  [« La science du chocolat »], Cambridge, 2008, 240 <abbr>p.</abbr> <small>(ISBN 978-0-85404-970-7</nowiki>, notice BnF <abbr>n<sup>o</sup></abbr> FRBNF41230187)</small>
* <abbr>(en)</abbr> Emmanuel Ohene Afoakwa,  [« La science et l'industrie du chocolat »], 2010 <small>(ISBN 9781444319880</nowiki>, notice BnF <abbr>n<sup>o</sup></abbr> FRBNF44662451)</small>
* Michel Barel, , Éditions QUAE GIE, 2016,nouvelle édition
* (es) Antonio Colmenero de Ledesma, René Moreau et Barthélémy Marradon, ''Du chocolate : discours curieux divisé en quatre parties'', Paris, Sébastien Cramoisy, 1643, 59 p. <small>(notice BnF <abbr>n<sup>o</sup></abbr> FRBNF30259423)</small>
* Philippe Sylvestre Dufour, Jacob Spon, Barthélémy Marradon et René Moreau, ''De l'usage du caphé, du thé et du chocolate'', Lyon, Jean Girin et Barthélemy Rivière, 1671, 188 p. <small>(notice BnF <abbr>n<sup>o</sup></abbr> FRBNF30368705)</small>
* <abbr>(en)</abbr> Sophie D. Coe, Michael D. Coe, , Thames & Hudson, 203, 280 <abbr>p.</abbr>
* <abbr>D<sup>r</sup></abbr> Hervé Robert, ''Les vertus santé du chocolat - VRAI/FAUX sur cet aliment gourmand'', EDP Sciences, 2014, 204 p. <small>ISBN 978-2-7598-1071-0</nowiki>)</small>
 
== Наводи ==
5.476

уредувања