Чоколадо: Разлика помеѓу преработките

Одземен 191 бајт ,  пред 4 месеци
 
* [[Темно чоколадо|Темното чоколадо]], исто така наречено и горчливо чоколадо, е чоколадо во вистинска смисла на зборот. Тоа е мешавина од [[какао]] и [[шеќер]] која мора да содржи најмалку 35% какао. Количината на употребениот шеќер зависи од горчината на сортата на употребеното какао. За чоколадни колачи, чоколадото што се користи честопати содржи помеѓу {{Безпрелом|52 et 64 %}} какао. За дегустација, честопати од {{Безпрелом|70 à 85 %}} какао.
* [[Млечна чоколада|Млечното чоколадо]] е чоколадо кое се добива со додавање млеко во [[Млеко во прав|прав]] [[згуснато млеко|или кондензирано млеко]] . [[Соединети Американски Држави|Американскиот]] закон бара минимална концентрација од 10% какао <ref name="FDA">[http://www.accessdata.fda.gov/scripts/cdrh/cfdocs/cfcfr/CFRSearch.cfm?CFRPart=163 Food and Drug Administration]</ref>. [[Европска Унија|Европските]] и [[Швајцарија|швајцарските]] регулативи укажуваат на минимум 25% какао <ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.admin.ch/ch/f/rs/817_022_101/app5.html|title=Annexe 5 de l'ordonnance du DFI sur les sucres, les denrées alimentaires sucrées et les produits à base de cacao|last=Les autorités fédérales de la Confédération suisse|accessdate=16 décembre 2008}}</ref>. Калорично е исто како темното чоколадо. Има помалку масти, но повеќе шеќери. Обично содржи околу 30% какао . Сепак, во некои луксузни брендови можете да најдете млечни чоколади со 45% какао или повеќе <ref>[http://www.cluizel.com/fr/grandes-teneurs-cacao/grand-lait-/5/41.html Grand lait 45 %]</ref> <ref group="N">[[Pralus]] MELISSA - CRIOLLO 45 % cacao 45 %</ref> <ref>{{En}} [https://www.beschlechocolatier.com/publish/beschle/global/en/index/guide/tablets.itemdetail.Product.L2V0Yy9iZXNjaGxlL3Byb2R1Y3RzL21hc3Rlci9lbi9yZXBvc2l0b3J5L3Byb2R1Y3RzL3RhYmxldHMvZ3JhbmRfY3J1X2NyaW9sbG8=.html Beschle Grand Cru Criollo Maracaibo (49 %)]</ref><ref>[http://www.cluizel.com/fr/grandes-teneurs-cacao/grand-lait-/5/41.html Grand lait 45 %]</ref>. Млечното чоколадо ја измислил [[Даниел Петер]] <ref>http://www.swissworld.org/fr/population/portraits_de_chocolatiers/daniel_peter/</ref> .
* [[Бело чоколадо|Белото чоколадао]] е препарат направен од [[Какаово масло|какао путер]]<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.camerdish.com/recipes/chocolat-blanc/|title=Chocolat blanc|last=[[Camerdish]]|accessdate=21 avril 2021}}</ref>, со додаден шеќер, млеко и арома. Тоа не е секогаш дефинирано како чоколадо затоа што правната рамка<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.legifrance.gouv.fr/loda/id/LEGIARTI000006221765/2003-08-03/|title=Décret n°2003-702 du 29 juillet 2003 modifiant le décret n° 76-692 du 13 juillet 1976 pris pour l'application de la loi du 1er août 1905 sur la répression des fraudes dans la vente des marchandises et des falsifications des denrées alimentaires en ce qui concerne les produits de cacao et de chocolat destinés à l'alimentation humaine. - Légifrance|accessdate=2021-02-24}}</ref> генерално одредува количество цврсти материи од какао (содржани во какао пастата) покрај минималното количество какао путер за да има корист од ознаката.„чоколадо“. Затоа, белото чоколадо не спаѓа во оваа рамка бидејќи е целосно лишено од цврсти материи од какао. Сепак, широко се користи во [[Кондиторски производи|слаткарството]] заради контрастот на боите <ref group="N">galak de [[Nestlé]]</ref>.
 
Од друга страна, се сомнева дека прекумерната потрошувачка на енергетски густа храна, како што е чоколадото, го зголемува ризикот од [[дебелина]] без соодветно зголемување на активноста. Суровото чоколадо е богато со путер од какао, маснотија што се отстранува за време на рафинирањето на чоколадата, а потоа се додава во различни пропорции за време на производството. Производителите можат да додадат и други масти, шеќери и млеко, кои ја зголемуваат калориската содржина на чоколадото.
 
[[Би-би-си|Би-Би-Си]] објави студија која покажува дека топењето на чоколадото во устата предизвикува зголемена активност на мозокот и отчукувања на срцето кои се поинтензивни од страсниот бакнеж и траат четири пати подолго по прекинот на активноста <ref name="BBCchocokiss">{{Наведена мрежна страница|url=http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/6558775.stm BBC NEWS|title=Chocolate better than kissing|publisher=[[BBC News]]|language=en|accessdate=17 février 2007}}</ref> .
 
=== Ризик од дебелина ===
Други студии сугерираат дека специјално формулиран тип на какао може да биде [[ноотропски]] и да го одложи падот на функцијата на мозокот поврзан со возраста <ref name="NewsMax">{{Наведена мрежна страница|url=http://archive.newsmax.com/archives/articles/2007/2/18/181852.shtml|title=New Benefits Found in Chocolate|publisher=[[Reuters]]|language=en|accessdate=19 février 2007}}</ref> .
 
Какаото содржи [[фенилпропаноидна киселина]], која влијае на растот на клетките на кожата <ref>[http://www.chocolat-delice.com/sante_et_chocolat.html ''Le chocolat est-il bon pour la santé ?...Quelques mises au point'']</ref> . Така, чоколадото може да го подобри заздравувањето, да го намали оштетувањето на кожата и брчките и да го спречи ризикот од чир на желудникот. [[Витамин Е|Витаминот Е]] и особено флавоноидите ( [[катехин]] и [[епикатехин]] ) исто така ја подобруваат густината и хидратацијата на кожата, како и [[Фотозаштита|фотозаштитата]] со зголемување [[крвна циркулација|на циркулацијата на крвта]] во [[Дермален|кожата]] <ref>{{Наведено списание|last=Heinrich|first=Ulrike|last2=Neukam|first2=Karin|last3=Tronnier|first3=Hagen|last4=Sies|first4=Helmut|year=2006|title=Long-Term Ingestion of High Flavanol Cocoa Provides Photoprotection against UV-Induced Erythema and Improves Skin Condition in Women|url=http://jn.nutrition.org/cgi/content/full/136/6/1565|journal=J. Nutr.|language=en|volume=136|issue=6|page=1565–1569|access-date=10 janvier 2009}}</ref>
 
=== Опасност за домашните миленици ===
[[Категорија:Намирници]]
{{Чоколадо}}
{{Нормативна контрола}}<ref group="N">Le Chocolat Poulain ''Lait volupté'' contient 33 % de cacao</ref><references group="A" responsive="" />
5.476

уредувања