Чоколадо: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.060 бајти ,  пред 4 месеци
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
[[Податотека:Chocolat C1.JPG|мини|234x234пкс|Чоколади]]
Други вкусови можат да се добијат со менување на времетраењето и на температурата за време на печењето на зрната.[[Податотека:MBar 700.jpg|мини|Чоколадна табла]]
* [[Чоколадо за готвење]], исто така познато како „горчливо“, “незасладено чоколадо“ е чист чоколаден ликвид помешан со некоја форма на масти за да се добие цврста субстанца. Чисти, печени какао зрна даваат вкус на чисто чоколадо. Со додавањето на шеќер, се употребува како основа за торти и колачи.
* [[Чоколаден прелив]] е термин којшто се користи за чоколадо богато со какао путер. Тоа е чоколадо што го користат чоколадарите и слаткарите како суровина. Може да биде темно или млечно, но содржи најмалку 32% од какао путер, што го прави многу течно за да се постигне потенок слој од класичен слој. Популарните брендови на вакви преливи кои ги користат професионални готвачи и често се продаваат во гастрономски специјални продавници за храна се следниве: Valrhona, Felchlin, Lindt & Sprüngli, Scharffen Berger, Cacao Barry, Callebaut, и Guittard. Овие чоколади содржат голем процент на какао.
* [[Податотека:MBar 700.jpg|мини|Чоколадна табла]]Хершеј млечното чоколадо е многу популарно во [[Северна Америка]]. Било направено од Милтон С. Хершеј, основач на Хершеј Компанијата. Процесот е деловна тајна, но експертите шпекулираат дека млекото е делумно липолизирано, произведува маслена киселина, што го ослободува млекото од понатамошна ферментација. Ова соединение му дава на производот одредена киселина, на која американската јавност е навикната, до тој степен што и другите производители сега самите додаваат маслена киселина на нивните млечни чоколади.
*
* ''Какаото во прав'' се користи за готвење, а и за пиење со додавање на млеко и на шеќер. Постојат два вида на незасладено какао во прав: природно какао (произведен преку [[Брома процес|Брома процесот]]) и [[Холандско преработено какао|холандскиот процес за какао]]. И двата се направени преку толчење на делумно обезмастениот чоколаден ликвид и со отстранувањена речиси целиот какао путер; холандскиот процес за какаото дополнително се обработува со алкали за да се неутрализира природната киселост. Природното какао е светло по боја и кисело со силен чоколаден вкус. Природното чоколадо најчесто се користи во рецепти каде што се користи сода бикарбона (пециво); бидејќи содата е алкална, комбинирајќи го со природното какао што му овозможува на тестото да се зголеми за време на печењето. Холандското какао е малку побогато во вкус, со подлабока и потопла боја отколку природното какао. Холандскиот процес на какаото често се користи за чоколадни пијалаци како што е топлото чоколадо, поради неговата лестотија за мешање со течности. Сепак, холандската обработка ги уништува поголемиот дел на вкусови коишто се присутни во какаото. Во [[2005]] година, Хершеј го прекинал нивниот чист процес на какао со европски стил и го заменил со специјално темно, мешавина од природно и какао по холандска обработка.
* [[Шеќерна табла|Чоколадна шеќерна табла]] е технички термин за комбинацијата од какао со растителна маст, обично тропски масти и/ или хидрогенизирани масти, како замена на какао путерот. Тоа често се користи за чоколадни премачкувања. Во многу земји тоа законски не може да се нарече „чоколадо“.
* економското опкружување;
* климата.
Секоја година, ''списанието Candy Industries ги'' наведува најголемите производители на кондиторски и чоколадни производи во светот според нивниот промет. [[Меѓународна организација за какао|Меѓународната организација за какао се]] заснова на оваа листа. Во 2014 година, листата на првите десет производители на чоколада во светот (промет во милиони американски долари) е <ref>{{En}}[http://www.icco.org/about-cocoa/chocolate-industry.html The chocolate industry], 23 janvier 2015</ref> следнава:
 
# {{знаме|USA}}Mars : 18 480
# Mondelez International <small>(Kraft Foods)</small> : 14 350
# Ferrero : 10 911
# Nestlé : 10 466
# Meiji Co : 9 818
# Hershey's : 7 485
# Lindt & Sprüngli : 4 022
# Arcor : 3 500
# Ezaki Glico : 3 049
# August Storck : 2 272
 
== Производство и регулативи ==
5.476

уредувања