Чоколадо: Разлика помеѓу преработките

Одземени 172 бајти ,  пред 1 година
[проверена преработка][проверена преработка]
{| class="wikitable centre"
|+Минерали во форма на јони на 100 g чоколадо
! scope="col" |MinérauxМинерали
! scope="col" |QuantitéКвантитет
! scope="col" |BesoinПотреба
на ден
journalier
|-
|[[Калиум]]
|{{unité|400|mg}} мг
|2–3 g
|2–{{unité|3|g}}
|-
|[[Магнезиум]]
|{{unité|300|mg}} мг
|300–400 мг
|300–{{unité|400|mg}}
|-
|[[Фосфор]]
|{{unité|280|mg} мг}
|1 гр
|{{unité|1|g}}
|-
|[[ChloreХлор]]
|{{unité|100|mg}} мг
|3–5 гр
|3–{{unité|5|g}}
|-
|[[CalciumКалциум]]
|{{unité|100|mg}} мг
|1 гр
|{{unité|1|g}}
|-
|[[SodiumНатриум]]
|12 мг
|{{unité|12|mg}}
|2–3 гр
|2–{{unité|3|g}}
|-
|[[FerЖелезо]]
|3 мг
|{{unité|3|mg}}
|15 мг
|{{unité|15|mg}}
|-
|[[CuivreБакар]]
|1 мг
|{{unité|1|mg}}
|1,5 мг
|{{unité|1.5|mg}}
|-
|[[NickelНикел]]
|{{unité|0.26|mg}} мг
|0,2–0,5 мг
|0,2–{{unité|0.5|mg}}
|-
|[[ZincЦинк]]
|{{unité|0.2|mg}} мг
|15 мг
|{{unité|15|mg}}
|-
|[[FluorФлуор]]
|{{unité|0.05|mg}} мг
|1 мг
|{{unité|1|mg}}
|-
|[[Јод]]
|{{unité|0.005|mg}} мг
|{{unité|0.2|mg}} мг
|}
{{Boîte déroulante/fin}}
 
Чоколадните производи, поради бројните корисни материи што ги содржат, наоѓаат богата примена во здравата исхрана. Така, се смета дека чоколадата помага во ослободувањето на серотонинот во [[мозок]]от, кој уште е познат и како „[[хормон]] на среќата“ и влијае врз доброто расположение. Исто така, чоколадото се користи и во терапевтска намена поради присуството на бројни [[минерали]], како: [[фосфор]], [[магнезиум]], [[железо]] и [[калиум]]. Црната чоколада содржи најголемо учество на како (најмалку 50%), а какаото содржи [[теобромин]], кој ја стимулира работата на [[Бубрег|бубрезите]], како и [[кофеин]], што ја стимулира работата на мозокот.
5.486

уредувања